| Possible a întrebat:

Am auzit de la cineva ca de la sex dispar acneele,nu de tot,dar adica sunt mai putine,e adevarat? Daca da, ce legatura au?

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E vorba de echilibrul hormonal al organismului tau.
Ca sa intelegi,inainte de inceperea vietii sexuale hormonii isi fac de cap nestingheriti: acnee,enervari inexplicabile,kilograme in plus,mustati,par in plus pe corp,dorinte stranii,dereglari ale ciclului menstrual...
Cum esti si in perioada de dezvoltare a organismului,acesta este mai putin atent la cat de mult isi fac de cap hormonii tai,nu ii poate controla pe deplin.
Odata dezvoltarea incheiata si viata sexuala inceputa,organismul se poate ocupa pe indelete de fiecare "capitol" si pune o regula in debandada care a existat in ultimii ani,se ajunge la echilibrul dorit, esti sanatoasa, subtire, frumoasa, fara cosuri si functionezi fizic la parametrii normali.
E unul din motivele pentru care viata sexuala trebuie inceputa numai de persoanele a caror dezvoltare fizica este completa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit ca dupa ce iti incepi viata sexuala, parul de pe maini si picioare nu mai este atat de vizibil(mult).
Daca acnea si parul tine de pupertate, dupa ce o "depasesti" dispar sau se diminueaza. Are legatura cu hormonii.
Cred...

| Dianaㄨ a răspuns:

Au o legatura dar nu foarte stransa.
Se spune ca prin sex elimini hormonii care te fac sa ai acea acnee.
Acum, nu se aplica la toata lumea asta.
O zi buna!