| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Am auzit recent o discutie foarte sexuala intre niste tineri care pareau colegi de facultate, nu prieteni buni. Si am o curiozitate: Pe "vremea voastra" vorbeati cu usurinta la facultate, cu colegi, despre sex? Va povesteati dezvirginarile si alte lucruri de genul asta cu lejeritate cu oricine? Pentru ca eu in toata facultatea nu am auzit asa ceva (nu ma refer la discutii de bere sau petrecere). Vi se par normale discutiile astea sau e ceva specific Gen Z?

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu e normal.
Exista niste limite, niste boundaries iar aceste discutii extrem de personale se incadreaza acolo.
Cei pe care i-ai auzit sunt fara indoiala cu lipsuri. Ma opresc aici din a detalia, dar intelege fiecare ce vrea prin cuvantul "lipsa"

| Arlekin a răspuns:

Da! dar numai intre prieteni, la "Ceaiuri" si discoteci, toti se fereau de social/public sau erai exclus din grup/familie, etc
eu am inceput pe la 7-8 ani sa fac explorari, aveam si 3 fete vecine colege de scoala generala, cu 2 mai si exersam, a treia era extrem de pudica
cu cat incepi mai devreme cu atat scapi de trac si rusini...
dar nu poti intrece masura/limitele pentru ca in autobuz/metrou/tren nu poti agata si discuta SEX liber cu oricine, asta-i RO si in asta si asa traim...
aici, pe net etc este altceva, suntem anonimi si algoritmii permit orice acolo unde se permite, ai observat?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Arlekin):

In public, autobuz/metrou/tren nu poti discuta pentru ca este ofensator, sunt copii, bunici care nu au nevoie sa auda despre exlorarile tale.
"asta-i RO si in asta si asa traim" asa e peste tot in lume!