| Ella2345 a întrebat:

Am avut aseara contact sexual cu sotul meu, dupa asta eu am luat pastilă de a 2 zi sa nu raman însărcinată dar am uitat sa o iau si am luat-o dupa o ora de la contactul sexual, pot ramane însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nu trebuie sa o iei in secunda 2 după actul sexual, acea pastilă se poate lua si dupa 24 ore de la contactul sexual. Își face efectul, nu rămâi gravidă.
Ai grijă, pastila aia nu se ia ca pe bomboane, se ia doar de 2 ori pe an, îți vei deregla hormonii si ciclul menstrual în ultiul hal, doar nu ai de gând sa iei acea pastila după fiecare contact sexual, sper. Mergi la ginecolog să îți dea niște anticoncepționale mai bine, fiind soțul tau ma gândesc ca aveți multe contacte sexuale, doar nu ai de gând sa iei pastila aia de 100 ori. Informează-te înainte sa bagi atâtia hormoni în tine inutil.

| ionuț100yo a răspuns (pentru Madaxo97):

În clipa în care el a ejaculat, spermatozoidul a plecat spre ovul să-l Fecundeze.Acea pastilă o iei înainte de sex cu ejaculare nu după

| Madaxo97 a răspuns (pentru ionuț100yo):

Fecundeaza ovulul dacă femeia este la ovulație, dacă nu, nu se fecundează nimic.
Interesează-te mai bine despre aceasta pastilă și despre procesul de fecundare înaintea să vorbești prostii. Pastila de-a doua zi se ia în primele 24 ore cu efect de până la 100%, dar se poate lua si in următoarele 48/72 ore eficacitatea ei scăzând însă odată cu timpul. Pastila împiedica ovulația, asta e tot ce face, deci dacă oricum femeia nu era la ovulație, a luat degeaba pastila ca oricum nu rămânea gravidă.
Femeia nu rămâne însărcinată în primele secunde când sperma e lăsată în vagin, nu trebuie luată înainte de sex în niciun caz, nu e necesar, e o aberație asta. Documentează-te.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sperma nu merge sa fecundeze imediat nu e lasat de corpul,sperma e pastrata in caz ca o faci cu un alfa,exista concurenta chiar intre spermatoizi diversilor barbati, nu inseamna ca ramai gravida, daca nu e ovuatie, daca nu e mascul alfa, atragator, te atrage puternic fizicul lui

| AliGab a răspuns:

Sper ca nu ieipastila de a doua zi ca pe bomboane ca altfel risti sa te caute sotul in cimitir, nu in pat.

| ionuț100yo a răspuns:

Vei ramâne însărcinată deoarece ai făcut sex neprotejat cu finalizare, sperma lui a ajuns în vaginul tău deci Spermatozoidul lui va fecunda Ovului tău.
Pastila se ia înainte de actul sexual nu după.