| anonima2617181 a întrebat:

Am avut contact sexual protejat, iar la inceput, cand prietenul meu nici macar nu a apucat sa ejaculeze am vazut la baza prezervativului (partea de jos) o secretie alba. Am verificat prezervativul si nu era spart. Este vorba de o secretie vaginala?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate era de la el lichidul preejaculator acela iese inaintea spermei pentru lubrefiere.

| Floridori a răspuns:

Este vorba de secretie vaginala, da.
Aceasta este prezenta in permanenta, cu toate ca spre surprinderea mea, multe femei sunt socate cand au o zi cu secretie mai abundenta, dar atunci cand esti excitata, peretii vaginali tind sa secrete mai multa pentru a lubrifia si a permite o penetrare fara leziuni.In plus, in timpul actului sexual, exista secretie si din partea glandelor Bartholin si Skene.

| Willis a răspuns:

Și fetele au lichid alb, dar nu mereu este în cantitate mare.

| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

E de la tine.

| glasulfilologului a răspuns:

Exista doua variante, ori de la tine, ori de la el. Dar daca zici ca totul a fost verificat la final, nu ai de ce sa îți faci griji. Eu te sfătuiesc sa îl umpli cu apa atunci când îl verifici.

Iti las câteva sfaturi de ale mele mai jos, poate ca o sa te ajute.

Vezi tu, începerea vieții sexuale necesita o foarte mare responsabilitate, atât din partea unui băiat, cât și din partea unei fete. Lucru care în ziua de azi începe sa fie din ce în ce mai puțin "promovat". Cred ca nimeni nu își dorește sa devina tătic sau mămică dintr-o greșeală sau o proastă documentație, asa ca de aceea eu zic ca trebuie sa fii foarte atent și cu ceva "cunoștințe" deja pregătite.
Eu mai jos iti las 10 sfaturi.
1. Folosește întotdeauna măcar o metodă contraceptiva (eu sugerez aici folosirea prezervativuli).
2. Învață cum să folosești corect metoda contraceptiva respectiva. Dacă ai ales prezervativul, eu îți sugerez sa încerci doua, sau măcar unu, atunci când ești singur, sa vezi cum te descurci în punerea lui.
3.Atunci când cumperi prezervative, încercă sa iei și Pilula de a doua zi, deoarece nu se știe niciodată când se poate rupe/sparge/sau aluneca "balonul". Crede-mă ca aceasta pastila te poate scăpa de foarte multa presiune și stres. Sau măcar asigură-te ca ai o farmacie destul de aproape de tine.
4.FOLOSEȘTE PREZERVATIVUL DE LA ÎNCEPUTUL ACTULUI SEXUAL, SI PANA LA FINALUL ACESTUIA.
5.Eu iti sugerez sa ejaculezi în afară, chiar dacă folosești prezervativul.
6.La final, verifica prezervativul. Te duci pur și simplu la baie, îl umpli cu apă, iar dacă nu curge nimic din el, e totul perfect.
7. Țineți cont de perioada apariției ciclului menstrual. Eventual sa notați undeva când a apărut și când s-a temrniat.
8. Încercați sa ocoliți perioada fertila.
9.Documentați-vă cât mai mult de pe site-uri de încredere.
10.Fiti atenți și cu lichidul pre-ejaculator, deoarece și acesta poate fecunda ovulul, dacă individul a ejaculat cu 3-5 zile în urma.

Înțelegeți faptul ca sexul necesită o mare responsabilitate și ca prin sex se poate da naștere unei vieți. Voi nu trebuie sa va ghidați după părerea lui X și y, sau ca x și y au scăpat teferi și nevătămați. E viata voastră și responsabilitatea voastră ceea ce faceți. Eu ca băiat, aleg sa fiu responsabil, acum e decizia ta ce alegi și tu. Sfaturile mele sunt valabile și pentru fete, dar și pentru băieți și de ele, cel puțin din punctul meu de vedere, trebuie sa tina cont ambii parteneri, deoarece responsabilitatea se împarte în mod egal.