| AnonimMareMareMare a întrebat:

Am avut o relatie de 2 ani cu o tipa. A trecut un an de cand ne-am despartit, insa tot cand vad o poza cu ea, parca ma "intristez", desi eu sunt dispus oricand de o noua relatie, nu e ca si cum nu pot sa-mi fac alta relatie, insa ma intristez cand aud de ea, cand o vad. Totusi, a trecut un an, nu cateva saptamani si tot nu s-a dus acest sentiment. Nu am mai avut relatii pentru ca obosisem de relatii, doar aventuri, insa nu inteleg de ce dupa un an inca nu s-a dus acest sentiment de tristete cand aud ceva legat de ea sau cand o vad pe retelele de socializare, in telefon sau pe strada. Imi aduc aminte de clipele petrecute si de faptul ca acum e a altui baiat si chiar daca nu mai am treaba cu ea si am avut amandoi tangente cu alte persoane, parca tot e ceva ce ma jeneaza la mijloc, nu inteleg ce. Credeam in primele saptamani/luni ca in 6 luni maxim se va duce starea asta, dar vad ca dupa un an inca exista ceva acolo. Cat naiba va mai dura? E enervant sa zic asa. Ideea e ca nu ma gandesc la ea non stop sau o data pe zi, de doua ori, bla, bla, bla, insa doar cand vad/aud ceva legat de ea, sau pe ea, repet, am starile alea ciudate. Vor trece in viitorul apropiat?

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Ca sa te poti scapa de acest sentiment trebuie sa te implici intr-o relatie serioasa cu altcineva, poate cine stie viitoarea partenera va fi cineva foarte special si te va ajuta sa te vindeci de ranile trecutului, zici tu ca nu te gandesti non stop la ea dar nu este adevarat, o ai inca acolo intr-un coltisor al sufletului si de asta te simti asa, din cauza asta nu esti intr-o relatie serioasa cu altcineva pentru ca nu te-ai putut debarasa de fosta.Eu iti spun sincer ca m-am implicat intr-o alta relatie dupa ce m-am despartit de fostul pentru ca aveam o relatie toxica si nu mai suportam, a fost prima iubire, de uitat nu o sa il uit niciodata ca a facut parte din viata mea dar cu ajutorul partenerului meu actual am reusit sa merg mai departe si sa il iubesc pe partenerul meu din tot sufletul, asa ca nu se stie niciodata de unde sare iepurele.In momentul cand vei fi pregatit din nou pentru o relatie serioasa si nu relatii pasagere nu o sa te mai gandesti asa mult la fosta cum te gandesti acum.Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la 16 ani pana la 29 deci 13 ani am ingandurat trecutul cu fosta si nu mi-a fost usor indiferent de cate femei au trecut prin ITP-ul meu dar acum m-am obisnuit mai usor cu ideea si sant mai indiferent fata de ea. Nu o puteam uita chiar si acum cand mai vad o tipa cu un chip specific de multe ori o vad pe ea in rostrul ei. Asta din cauza ca am observat cat de nenorocita a ajuns fosta cand m-am certat ultima oara

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce gogosi ne vinzi tu aici, tu esti dispus la o noua relatie, tu poate, dar ele nu vor o relatie cu tine, de ce s-a despartit fata de tine? Si de ce sa i ti trimită poze cu ea din moment ce v ati despartit, sigur din cauza ta s-a despartit de tine.

| AnonimMareMareMare explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ai inteles de n-ai mai putut intrebarea mea. Trebuia sa nu raspunzi laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de depinde. Eu mai am asemenea stări și după 50 de ani, cu toate că acum e urâtă ca muma pădurii.

| AnonimMareMareMare explică (pentru sadrian46):

Desi nu mai sunteti cu persoana respectiva?

| sadrian46 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

A fost ceva foarte deosebit.
De la 12 la 21 de ani, eu am visat, fantasmat referitor la ea, și ea la mine.
La 21 de ani, am decis să îi spun te iubesc. Pentru asta ne-am întâlnit 5 minute pe coridor la universitate într-o pauză. Dar exact în acele 5 minute, mi-am dat seama că acea fată este ceea ce nu era să fie viața mea. Și aceea a fost ultima noastră întâlnire.
Apoi fiecare cu drumul lui în viață.

| Niceguy2019 a răspuns:

Va veni momentul cand in sfarsit o sa accepti ca viata merge mai departe,iar acel moment va fi atunci cand iti vei gasi jumatatea(iubita) care iti va oferi tot ce ai nevoie, iti va oferi afectiunea de care ai nevoie, sentimente, tot. Stiu prin ce treci si eu am trecut prin asta, dar am mers mai departe.Chiar si acum cand le vad pe "fostele" imi bate inima mai repede dar gandesc pozitiv si imi spun :"unde am scuipat, nu mai ling ". Precizez, una din "foste" este mama copilului meu de 10 ani. Cu toate pastrez legatura si suntem prieteni sau cel putin amici, nu ne balacarim sau ne ocolim cand ne vedem pe strada.

| VladTPU1 a răspuns:

Aceste stari vor trece foarte greu, adica atunci cand va aparea altcineva in viata ta. da-mi dm pe insta sa vb mai multe. _vlad_si_punct. am 40 de followeri. chiar te rog sa aprofundam acest subiect pe insta. plsssss