| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Am avut ovulatia pe 13 iulie.
Si contact neprotejat pe 12 iulie.
Menstruatia trebuie sa îmi vina peste 3 zile. Problema e ca din neant m-a ivit mare raceala (menționez ca nu am stat in frig sau altceva ) si de vreo 2 zile am secretia abundentă. Ce sa fie? Cand as putea face un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care ciclul tau menstrual este foarte bine reglat, numai atunci poate fi determinata ziua exacta/precisa in care se produce OVULATIA. Asta inseamna ca ciclul tau sa aiba mereu exact aceiasi lungime ca numar de zile si de asemenea ca intotdeauna menstruatia sa porneasca la data calculata, sau cu o abatere de +/- 1 zi. Doar intr-o astfel de situatie se poate stabili atat de precis atat ziua in care s-a produs ovulatia cat si cele 4-5 zile aferente perioadei fertile si de asemenea ziua in care va porni menstruatia.
Daca in urma actului sexual neprotejat intretinut cu o zi inainte de momentul ovulatiei a ajuns sperma in vagin, probabilitatea de a se fi format sarcina a fost foarte mare spre maxima si din acest motiv existenta sarcinii NU mai este nici conditionata si nici periclitata de ceea ce se intampla in organismul tau in acest moment adica de amintita raceala aparuta din ''neant'' si nici de secretia abundenta amintita.
Pentru ca rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza urinei, sa fie VALABILA, VALIDA si CORECTA in proportie de peste 98%, acesta se face dupa trecerea a minim 21 de zile numarate fata de data OVUATIEI, adica in acest caz dupa data de 3 August.
Daca testul de sarcina efectuat pe baza urinei, este efectuat mai devreme de 21 de zile, in acel caz doar rezultatul POZITIV se ia in considerare, fiindca rezultatul NEGATIV poate fi FALS NEGATIV intr-o proportie foarte mare. Multa sanatate!

| Iuliaiulia1993 explică (pentru corbulalbrosu):

Am vazut la o fata pe yt ca unul dintre primele ei simptome de sarcină a fost o raceala

| Marbella188 a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Nu se prea aude asa ceva

| Iuliaiulia1993 explică (pentru Marbella188):

Da nici eu nu auzisem. Era o fata dp yt ( nu era romanca)

| AliGab a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Gresesti cand spui ca ovulatia se poate determina doar in conditia unui ciclu extrem de regulat. O femeie poate sti cand a avut ovulatia si in conditiile unui ciclu foarte neregulat datorita anumitor simptome, conditia principala este ca femeia sa isi cunoasca corpul. Eu am ciclu neregulat si totusi am stiut exact cand am ramas insarcinata cu baiatul datorita faptului ca am cunoscut cand am avut ovulatia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AliGab):

Exista foarte putine, sau mai bine zis EXTREM de putine femei al caror organism sa prezinte anumite simptome destul de precise si caracteristice doar pentru perioada in care este eliberat ovulul din foliculul ovarian, caracteristici care sa se repete ciclu dupa ciclu... mereu la fel.
Intr-adevar, testul de sarcina poate sa ofere rezultatul valabil, valid si corect, daca este efectuat incepand cu cea de a 13-14 -a zi de DUPA ovulatie, insa NUMAI/DOAR daca rezultatul obtinut este POZITIV. Fiindca d.p.d.v. teoretic este imposibil sa se stie/cunoasca daca exista sau nu o sarcina formata si instalata, niciodata NU se va lua niciodata in considerare rezultatul care este NEGATIV, fiindca probabilitatea de a fi de fapt FALS NEGATIVA, este foarte mare pana catre ziua a 18- 19-a in cazul unei sarcinii existente.

| AliGab a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asa o fi, nu te contrazic...oi fi eu intre acele extrem de putine norocoase care stiu exact cand are loc ovulatia, ciclu de ciclu.

9 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Testul de sarcina care sa dea un rezultat concludent se poate face la 16 zile de la ovulatie (eu l-am facut si la 14 zile si tot a iesit pozitiv)

| Marbella188 a răspuns:

Daca ciclul tau e unul regulat şi ovulaţia a avut loc in acea data, iar partenerul tau nu a ejaculat in tine atunci nu ar trebui sa ai vreo indoiala. Iar vis-a-vis de raceala, daca e la ovare e posibil sa ai dureri mai mari si poatr si o mica intrziere, dar daca e o viroza nu ai de ce sa iti faci griji. Iti poti face un test de sarcina BARZA chiar dupa prima zi de intarziere. Keep calm pana atunci, mai sunt 3 zile. Pupicii

| Iuliaiulia1993 explică (pentru Marbella188):

A ejaculat. Raceala este normala nu la ovare