| XyYx a întrebat:

Am avut parte de o experienta neplacuta alaturi de un baiat. In urma acestei experiente am cazut intr-o depresie, din care inca nu mi-am revenit desi au trecut aproape 2 ani de zile. Am prieten, il iubesc enorm, si stiu ca si el ma iubeste insa sunt foarte suspicioasa si desi nu am niciun motiv sunt foarte geloasa, ma agit repede, imi imaginez fel si fel de lucruri, imi fac o mie ganduri absurde. Am citi mult despre asta si am aflat ca din cauza dezamagirii am ajuns sa sufar oarecum emotional si nu mai pot avea incredere fiindca vad in orice lucru numai punctele negative si de multe ori ireale. Am fost la farmacie, si mi-a dat niste pastilute care reduc starea aceasta de agitatie, de neliniste. As dori cateva pareri, de la persoanele care au luat antidepresive ( mentionez ca sunt naturiste si nu provoaca dependenta). Este singura solutie pe care am gasit-o fiindca nu ma mai recunosc, nu mai sunt eu, nu mai am parte de liniste, am multe momente in care imi vine sa plang, orice lucru spus chiar si in gluma ma afecteaza. Sau de exemplu daca prietenul meu imi spune ca ne vedem la ora 8 si apoi ma suna sa imi zica ca a intervenit ceva si nu mai poate veni, trec de la starea aceea de fericire pe care o am si o simt gandindu-ma ca ma intalnesc cu el, la o stare foarte depresiva, cad de la o extrema la alta de la fericire maxima, la tristete. Orice sfat este bine venit la fel si orice parere.

5 răspunsuri:
| rox13yy a răspuns:

Ai incercat sa mergi la un psiholog?
Multi considera ca daca mergi la psiholog ¨esti nebun¨.Sa stii ca nu e chiar asa,un psiholog te poate ajuta mai mult decat niste pastile,tu esti o persoana mai slaba din punct de vedere psihic, ai nevoie de cineva care sa te ajute sa devii puternica si increzatoare. Daca la scoala unde esti exista un psiholog ai face bine sa mergi la el, pe langa faptul ca in el poti avea incredere deplina, lui te poti confesa stiind ca secretul tau va ramane in acel birou, iar sfaturile si testele pe care le primesti de la el te vor ajuta foarte mult.Bafta

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sa fiu eu baiat nu mas incurca cu asa disperata

| relian a răspuns:

Asa cum ai zis ia antidpresive ca te va ajuta.Esti o persoana f slaba ca psihic vorbesc.Dar o sa te ajute antidepresivele. Unii oameni sau cei mai multi spun ces alea sint prostii.Dar oamenii vorbesc asa in necunoastinta de cauza.Nu stiu ce se intimpla la nivelul creierului si daca ei nu au probleme sau nu au trecut prin asa ceva, gata sint deja prostii.Un antidepresiv nu are ce rau sa iti faca.Dar este bine sa mergi la un medic sa iti recomande el unul nu asa sa iei tu de la farmacie pentru ca nu stii exact unde este problema si care chimicala din creier se afla in exces sau in carenta.De aia sint si psihologii pe lumea asta sa ajute. Iara incredere se capata in timp nu este ceva care sa spui gata cunosc pe cineva si am incredere.Increderea se va capata prin ceea ce face acea persoana si asa mai departe.Se pare din ce spui prietenul tau este unul parolist daca te anunta din timp, deci nu ai de ce sa iti faci griji.Insa se pare ca esti o persoana foarte foarte prapastioasa daca ai ajuns asa.Mergi la un doctor sa te vada dupa care sa iei antidepresive.Nu lua asa ca poti lua degeaba, sau cine stie ce mai faci. Dupa cum am zis antidepresivele aduc un plus sau minus de chimicale in creier acolo unde sint nevoie de ele.Bafta

| Vix999 a răspuns:

Inainte sa te apuci sa iei pastile mai bine mergi la un psiholog.
Nu e ok sa iei pastile (mai ales antidepresive - chiar daca sunt naturale) pentru ca iti pot creea dezechilibre si mai mari decat ai deja.
Antidepresivele sunt date strict de medic si numai daca este absolut necesar.
Tu ar trebui sa treci foarte ok peste episodul ala cu putin ajutor specializat.

| DaW a răspuns:

încearcă să te gândești doar că „va fi bine „ sau că „el nu te înșeală „încearcă să îi acorzi incredere și dacă te iubește nu te va dezamagi. Cu tabletele nuștiu pentru că nu am fost nevoit să iau big grin ar trebui să mergi la un pshiolog. Poate îți vei recăpăta încrederea necesarabig grin Ai grijă la prietenul tău să nu te dezamăgească ca după o sa fie mai rău...