| Sara2 a întrebat:

Am avut un contact sexual in care prietenul meu a ejaculat in afara vaginului, inainte de contact se spalase si urinase, e posibil sa raman insarcinata? eu eram in perioada fertila, dar luna trecuta avusem amenoree ca m-a intarziat menstra 2 saptamana, oare e cazul sa iau pilula de a 2 zi?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai avut cu o luna inainte amenoree, este interzis sa iei pilula de a doua zi. Te poti duce la ginecologul care te vede in mod obisnuit, dar iti va confirma ce am spus eu. Oricum, riscul de sarcina, de 20-25% este prea mic pentru a merita sa iei pilula de a doua zi, care in conditiile tale probabil o sa-ti induca sterilitate defintiva sau temporara.

| roisin a răspuns:

Da, exista riscul de a fi insarcinata deoarece lichidul acela care lubrifiaza penisul prietenului tau contine spermatozoizi. Ca sa fii sigura daca esti sau nu insarcinata fa un test de sarcina. Pe viitor iti recomand sa folosesti prezervativul.