| JustMe2099 a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat, nu și-a dat drumul în mine, dar după câteva ore am făcut-o iar, de data asta nu și-a dat drumul deloc, intre aceste două dăti nu a mers la baie. Menționez că menstruația mi s-a terminat de aproximativ 2 zile, iar ciclul menstrual are durata de 28-30 de zile. E posibil să se instaleze o sarcină, chiar dacă contactele au avut loc după terminarea menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sexul s-a petrecut in ziua imediat urmatoare adica dupa trecerea menstruatiei si ciclul tau menstrual are durate de 28-30 de zile, probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini in conditiile descrise se poate situa la maxim 3-5 %. In cazul unui ciclu de 28-30 de zile primele 9 zile (care includ si zilele de menstruatie) teoretic sunt considarate ca perioada nefertila sau una cu fertilitate extrem de mica deoarece cu totul accidental, fara o explicatie stiintifica se poate forma/lua nastere in cazuri extrem de rare cate o sarcina cu totul inexplicabila. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibila o sarcina.