| anonim_4396 a întrebat:

Am ciclu regulat de 40 zile, pe 19 iunie mi s-a terminat, pe 27 iulie trebuie sa înceapă, am făcut pe 2 iulie neprotejat
două întrebări am
1 Este normal ciclul meu?
2 Șanse de sarcină nu sunt ca nu eram în fertilitate și nici nu și a dat drumu, dau funda

1 răspuns:
| Madaxo97 a răspuns:

Nu este normal ciclul tău deloc, un ciclu normal vine la 27-30 zile maxim 32, zile, la 40 zile e foarte mult, este dificil să calculezi perioada fertilă la asemenea ciclu. Șanse de sarcină vor fi mereu atât timp cat nu folosești protecție, ca prezervativul, anticoncepționale sau altceva. Probabil de data asta nu e vorba de o sarcină, dacă totuși nu îți vine nici peste o săptămână, fă un test de sarcină, dacă iese negativ repeta după o săptămână iar, înseamnă că ai ciclul neregulat și de aia întârzie, în caz de nu e vorba de o sarcină. Si nu e normal să te țină nici 8 zile sângerarea, mai bine mergi și la un control ginecologic, nu ar strica. Poate îți dă un tratament pentru reglarea menstruației.