| irinaaa1998 a întrebat:

Am ciclul neregulat, sm terminat anticoncepsionalele si acum trebuie sa fac pauza o saptamana dupa care va trebui sa mi vina si sa incep o noua folie. Daca imi intarzie cateva zile cum incep iar folia? O incep cand imi vine sau cand ar fi trebuit sa mi vina?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce se termina administrarea celor 21 de pastile in mod normal cam din a 2-a sau a 3-a zi ar trebui sa se porneasca menstruatia, insa acest scenariu nu este exact/fix in absolut toate cazurile fiindca momentul de incepere a sangerarii se poate produce si mai tarziu spre sfarsitul celor 7 zile de pauza. Insa, indiferent cand incepe menstruatia, cat timp tine si daca sangerarea se termina sau continua, INTOTDEAUNA prima pastila AC de pe urmatoarea folie/blister se administreaza in mod obligatoriu in a 8-a zi numarata fata de ziua de administrare a celei de a 21-a pastilei de pe blisterul terminat. Pentru a nu gresi trebuie sa stii ca intotdeauna prima pastila de pe fiecare urmator blister/folie se va administra in aceeasi zi cu cea in care s-a administrat prima pastila AC, adica spre exemplu daca prima pastila depe primul blister s-a administrat int-o zi de sa zicem MARTI, atunci fiecare urmatoare prima pastila de pe fiecare urmatoare folie se va administra mereu/intotdeauna intr-o zi de MARTI. Deci indiferent daca menstruatia s-a terminat sau inca continua, in a 8-a zi (dupa cele 7 zile de pauza)se administreaza prima pastila AC. Multa sanatate!