| Cineva_2400 a întrebat:

Am citit mai mult pe TPU, si am vazut diverse raspunsuri "Nu ai cum sa ramai insarcinata, daca ai folosit CORECT prezervativul". Si nu stiu, care sunt "semnele" ca nu il folosesti corect? Multumesc.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu ai verificat daca este in termen de valabilitate.
2. Ai cumparat un prezervativ ieftin, de la un magazin din colt, care nu stii cum le-a depozitate.
3. Nu ai ales prezervativul cu diametrul corespunzator penisului.
4. Organele genitale s-au atins fara prezervativ.
5. Penisul a atins exteriorul prezervativului.
6. Persoana care manipuleaza prezervativul are unghiile mai lungi.
7. Prezervativul nu a fost aplicat pe penisul erect.
8. Nu a fost lasat spatiu suficient la varf pentru colectarea spermei.
9. Prezervativul a fost rulat brutal, fara precautii.
10. Barbatul nu a tinut mana la baza penisului atat la penetrare cat si la sfarsitul penetrarii si extragerea penisului din vagin, pentru a fixa prezervativul.
11. Femeia nu a fost suficient de lubrifiata si penetrarea a fost dificila.
12. Se folosesc creme sau lubrifianti nepotriviti.
13. Se folosesc pozitii dificile sau torsionari spectaculoase in timpul contactului sexual.
14. Penisul nu se scoate din vagin imediat dupa ejaculare.
15. Prezervativul nu se verifica cu atentie la sfarsit pentru a vedea daca sperma a ramas inauntru si nu sunt rupturi.
Dupa cum vezi, e un set amplu, dar simplu de reguli. In general, baietii il stiu mult inainte de a-si incepe viata sexuala.

| VecinaDeLa3 a răspuns:

Semnele ca nu le-ai folosit corect apar cand ti-ai dat seama ca esti insarcinata. Nu sunt niste semne concrete, dar ca sa il folosesti corect trebuie sa urmezi niste pasi. Uite, citeste aici:
http://www.prezervativ.ro/diverse/folosire_prezervativ.php

| robby212 a răspuns:

Copil! Cred! Glumesc!