| Georgiana55566 a întrebat:

Am facut avort acum 2 sapamani mai exact pe 5 iulie a fost avort chirulgical eu cu soţul am avut de atunci contact sexual şi am dureri la sex.E normal? Ce aş putea să fac?

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Este normal sa ai dureri intimpul și după actul sexual care a avut loc la mai puțin de 2 săptămâni de la avortul chirurgical. După un asemenea avort se urmeaza sfaturile medicului chirurg. Dacă nu ați întrebat și nici chirurgul nu v-a spus, perioada de abstinenta a actului sexual este minim o luna.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu-i normal, fiindca sexul ESTE TOTAL interzis dupa avort, pentru 1 luna, pana organele reproducatoare se refac.

| Madaxo97 a răspuns:

Dar chiar nu se putea abține soțul tău de ați făcut sex la câteva zile de la avort, când tu probabil ai încă dureri și sângerări? Oribil. Ce ai putea să faci? Să nu mai faci sex, logic, măcar până trece o lună de la avort. Sper că măcar acum te protejezi să nu mai faci avorturi pe bandă rulantă.

| Robert2526 a răspuns:

Da, este normal sa ai dureri si sangerari daca si relatii sexuale asa de rapid dupa un chiuretaj.
Uterul este foarte extins si este destul de agresat in timpul procedurii. Faptul ca tu nu te-ai abtinut si nu ai urmat sfatul medicului, poate sa iti cauzeze infectii.

In general, refacerea organismului dureaza 6 saptamani, cam atat ar trebui sa dureze si abstinenta pentru siguranta ta.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă ai dureri renunță la sex.