| Alexa Iancu a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu, din pacate s-a rupt prezervativul, cred ca si-a dat drumul in mine, maine de dimineata imi iau pastile de a 2-a zi insa, am o problema, nu mi-a mai venit de aproximativ 2 luni am probleme. daca iau si pastilele mai exista riscul de a ramane gravida? crying astept un raspuns. mersi

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maine dimineata te duci la ginecolog. Pastila de a doua zi nu se ia dupa ureche, ci numai prescrisa de medic, dupa consult ginecologic. Avand o intarziere atat de mare, s-ar putea sa fii deja insarcinata (in 4-5 saptamani), iar pastila de a doua zi va determina malformatii fatului.
Si daca nu esti insarcinata, pastila de a doua zi, la o femeie cu dereglari menstruale atat de severe poate sa-i produca moartea. Vezi cazul fetei ed 15 ani moarta din cauza unui avort. Nici in ruptul capului nu lua pastila de a doua zi fara sa mergi in prealabil la ginecolog. Eu cred ca riscurile pentru tine sunt prea mari, s-ar putea sa nu supravietuiesti sau sa te alegi cu mutilare definitiva.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dece Doamne iarta-ma ai asteptat 2 luni, daca ai vazut ca nu ti-a venit?! ca sa fie cat mai geu si mai complicat?!

Nu lua pastilele de capul tau! - sunt bombe hormonale care te pot distruge urgent!

Urgent la medic si la Biserica!

Sanatate si minte pe viitor!

| cretzufinish a răspuns:

Citind si prima intrebare postata imi dau seama ca nu ai cum sa fii insarcinata de acum 2 luni. In legatura cu pastila de a doua zi iti pot spune ca se administreaza numai la prescriptia medicului si se ia la maxim 48 de ore de la un contact sexual neprotejat. Deci, cu cat mai repede cu atat mai bine.
Fuguta la un ginecolog pentru investigatii mai precise in legatura cu acele "probleme". Sanatate!

| ontyk a răspuns:

Pastilele "de a 2 zi" se iau a 2 zi dupa contactul sexual.Mai bine fa-ti in test de sarcina ca e mai ieftin si o sa afli sugur...

| alexamiriam a răspuns:

Esti insarcinata. clar happy, daca a ejacuat in tine.
dar normal. probabil esti o ****. care scrie intrebari la pleasca. ca sa vada reactia. si sa se masturbeze non`stophee hee asa sunteti toate!