| anonim_4396 a întrebat:

Am facut dragoste neprotejat, de fapt de un an de zile folosesc metoda coitus intrruptus,(daca ar aparea o sarcina as pastra copilul). Luna aceasta mi-a venit menstruatia mai repede si mi-a curs foarte putin comparativ cum imi vine de obicei. M-a tinut la fel, ca si perioada, dar cantitatea a fost mult mai redusa si parca mai "lichid"(ca sa spun asa)fata de obicei. Oare de ce? Nu folosesc anticonceptionale si nici nu am racit sau ceva de genul.
Multumesc

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibila o sarcina, dar si o mica derglare menstruala. Te sfatuiesc sa faci un test de sarcina din urina de dimineata si apoi sa te duci neaparat la ginecolog.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu foloseşti nicio metodă contraceptivă dar totuşi aplici metoda coitului întrerupt! Cum vine asta? Aplici o metodă contraceptivă care are o protecţie medie.
Poţi face un test de sarcină şi vezi rezultatul.
Posibil o dereglare hormonală sau poate ai fost semnată cu instalarea unei sarcini.
Consultă şi un medic ginecolog, un ecograf 4D.
Răspunsurile primite sunt pur orientative.
Multă sănătate.
Pa, pa.

| Floreenofficial a răspuns:

E foarte foarte riscanta aceasta metoda! Oricat de experimentat ar fi barbatul... e foarte greu de controlat ejacularea.Costa asa de mult prezervativele?
Cat despre problema ta, cred ca este vorba despre o dereglare hormonala.Totusi iti recomand sa faci si un test de sarcina, desi daca nu ai simptome nu are rost.

| catthshshshs a răspuns:

Intrebarea este daca ai simptome specifice sarcinei, de exemplu greata, oboseala? E posibil sa fie o sarcina si de aceea cred ca e bine sa faci un test de sarcina. E cel mai bine asa.Noi cei de pe site nu avem de unde sa stim de fapt care e situatia.

| andreiuuutza a răspuns:

Este o simpla dereglare hormonala, daca erai insarcinata nu aveai menstruatie, de niciun fel. 1 ovar produce un ovul adult in 2 luni de zile, astfel, avand 2 ovare, ai menstruatie in fiecare luna, deoarece functioneaza alternativ.In fiecare luna, deci, un ovul adult este eliberat de un ovar.In tot acest timp, uterul se pregateste pentru a sustine o posibila sarcina, prin ingrosarea mucoasei uterine, si alte lucruri asemanatoare. Daca ovulul nu este fecundat(adica daca nu intalneste un spermatozoid), este eliberat pe trompa uterina, apoi in uter, de unde, mucoasa uterina se desprinde de pe peretii uterului si provoaca o mica hemoragie.Toate aceste le elimini in zilele de menstruatie.
Daca ovulul ar fi fost fecundat, deci ai fi ramas insarcinata, celula-ou nou formata s-ar fi fixat pe un perete al uterului si din asta, in 9 luni de sarcina rezulta un copilas, asadar nici mucoasa uterina si nici ovulul nu s-ar my elimina, nu s-ar my produce nicio hemoragie, deci tu nu ai my avea menstruatie, pentru ca in timpul sarcinii ovarele nu my produc ovule, datorita unui hormon numit foliculina care ar inceta acest proces.Cand iei anticonceptionale, de fapt iti minti organismul ca esti insarcinata, pentru a opri procesul de ovulatie.Anticonceptionalele contin in mare parte acest hormon, fliculina.

Cu alte cuvinte, cand esti insarcinata, nu ai menstruatie.Sau daca ai menstruatie, nu esti insarcinata.Totusi,exista o posibilitate, cine stie, my bine e sa te asiguri.Incearca totusi cu un test de sarcina sau la ginecolog.Bafta!:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu am cerut parerea despre metoda pe care o folosesc, daca e sa raman insarcinata nu e nici o problema pentru ca as pastra sarcina, iar daca nu din nou nu e nici o problema.Am o relatie de lunga durata si exclusiva, deci nici de boli nu am de ce sa imi fac griji.Multumesc de raspunsuri