| rebeccar63 a întrebat:

Am facut-o cu prietenul meu neprotejat pe data de 28 august la ora 23.Si-a dat drumul foarte putin in mine. Dimineata la ora 9 au luat pastila contraceptiva de urgenta postinor 2 la doar 10 ore de la contact.Credeti ca mai este reo sansa sa raman insarcinata? Astept raspunsuri sincere.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| andreeasim1 a răspuns:

Sansa ffff mica aproape nula! doar daca e o sarcina extra-uterina ceea ce e destul de rar.Deci raspunsulfinal este nu.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul care ti-a prescris Postinorul trebuia sa-ti spuna exact care sunt sansele de sarcina, Ginecologii stiu cum sa moduleze administrarea pilulei de a doua zi in functie de ziua ciclului menstrual, asa incat riscul de sarcina sa fie cat mai mic. Daca cumva nu ai fost la ginecolog si ai luat-o dupa ureche (desi este o mare greseala), nu poti evalua riscul de sarcina. Se considera ca ar fi cam 25% din riscul de sarcina corespunzator zilei respective a ciclului menstrual.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu rămâi însărcinată. Pilula de urgență este o doză hormonală puternică care previne o sarcină nedorită.
Această metodă se poate utiliza de maxim de 2 ori pe an, nu o lua ca o metodă contraceptivă uzuală.
Nu contează cantitatea eliminată în vagin, este suficient o picătură pentru a se instala o sarcină!
Cu plăcere.
Pa, pa.

| Gabitsza a răspuns:

Nu ramaiwinking

| camelya_1945 a răspuns:

Nu este nici o sansa sa fi insarcinata daca ai luat postinor. Stai linistita, oricum de la Postinor te dereglezi asa ca sa nu te sperii daca iti vine ciclul mai repede sau mai tarziu de data la care iti vine de obicei

| Bella_2124 a răspuns:

De vreme ce ai luat pastila la 10 ore de la contactul sexual, nu cred că mai sunt şanse să fi rămas însărcinată. însă, ca să scapi de îndoieli, după 2-3 săptămâni ai putea să-ţi faci un test de sarcină, pentru a fi complet sigură. sau mai indicat ar fi să mergi la ginecolog. deocamdată, părerea mea este că nu ai de ce să îţi faci griji. ai făcut bine că ai luat pastila, însă data viitoare să o faceţi protejat, e mult mai sigur şi fără complicaţii. baftă! :*

| rebeccar63 explică:

Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsuri chiar m-am mai linistithappy. va multumesc inca odatalove struck. apropo catre bella mie in aproximativ 3 saptamani trebuie sa imi vina ciclul si de obicei il am regulat. daca o sa-mi intarzie doamne fereste o sa imi fac un teste de sarcina.inca odata multumesc tuturor de raspunsuri