| oooooooo a întrebat:

Am facut o intrerupere de sarcina pe 16 feb 2009, si nu am sangerat deloc.
La 4 zile am avut contact sexual neprotejat.Sunt balonata aproape tot timpul si am impresia ca nu mai e cum era inainte de intrerupere (ma refer la interior), mi se pare ca e ceva schimbat. Oare e ceva grav? sau ce credeti ca mi se intampla? si cand am contact sexual nu mai e la fel si de cele mai multe ori simt o durere pana la piept, asa, prin interior, ca o sageata.
Si ce pericol este daca fac avort iarasi, la 2 luni dupa primul? Ca banuiesc ca am ramas din nou...De ce oare fac fetele atat de multe pentru un baiat?!

Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Draga mea, du-te imediat la doctor! Trebuia sa mai ai rabdare cateva saptamani! Tu nu stii ca dupa un chiuretaj ramai FOARTE repede insarcinata?
Si prietenul tau trebuie sa inteleaga si sa te protejeze, sa aiba rabdare... te iubeste?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi la medicul care a facut intreruperea, pentru consult!

| Dara a răspuns:

Aditza, nu-ti fie teama de doctor in acest caz. Cred ca de prietenul tau ar trebui sa te feresti in acest moment! Nu te supara, dar pare genul egoist si atotstiutor si cel mai important, daca nici n-a avut rabdare sa te refaci si mai ales, n-a avut bunul simt sa te protejeze...NU TE IUBESTE, indiferent de ce zice! Nu se gandeste decat la el si la cum sa-i fie lui bine...
Nu vreau sa fiu dura, dar am mai intalnit genul asta de parteneri "iubitori" si toti sunt la fel! Dar el nu stie ce inseamna pentru o femeie un avort, nu numai fizic, cat si psihic, ce trauma reprezinta si ce cicatrici nevindecabile raman in suflet!
Repet, du-te la un medic si vezi ce-i de facut si impune-te pe viitor in fata partenerului, nu-i mai ceda asa usor si atunci vei vedea cam cat de mult te iubeste! Si mai ales, daca are vreun pic de respect pentru tine!
Sa stii ca orice femeie merita sa fie iubita, rasfatata si respectata de catre barbatul ei! Aceleasi lucruri le meriti si tu!

| borsec a răspuns:

Dupa chiuretaj femeia nu trebuie sa mai sangereze, nu trebuie sa o doara burta, nu trebuie sa aiba temperatura. Primele semne de genul: dureri abdominale, febra, scurgeri vaginale mai ciudate, inseamna o problema si trebuie sa apeleze numaidecat la un medic.
Contactele sexuale pot fi premise si a doua zi, insa sunt recomandate macar 14 zile de repaos sexual, pentru ca totusi acolo a fost o manevra chirurgicala. O femeie care a efectuat un avort trebuie sa stie ca la 7 zile dupa chiuretaj exista riscul de a ramane insarcinata, in cazul in care nu a folosit metode de contraceptie.

| nicky a răspuns:

Du-te urgent la medicul la care ai fost pentru intreruperea sarcinii, nu e ok cu simptomele pe care le ai. E destul de rau daca ajungi sa faci din nou avort la doar 2 luni. Pe langa riscul de a nu mai putea avea copii sunt si altele. Ar fi bine sa discuti cu medicul si despre o metoda contraceptiva.

| cribus a răspuns:

Medicul nu ti-a spus ca dupa o intrrupere de sarcina nu e voie sa faci sex cel putin 6 saptamani? asteapta sa mai treaca putin timpul.

| oooooooo explică:

Imi e foarte teama sa merg la medic...sunt foarte confuza si nu stiu ce sa fac. Dupa intrerupere i-am explicat prietenului meu ca nu am voie contact sexual, dar dupa cateva zile, a insistat ca nu se intampla nimic si i-am cedat, si nu a vrut sa se protejeze pentru ca ma-i spus ca stie ce face si va fi atent.acum spunandu-i ce se intampla, da vina pe mine...ma iubeste?! el asa spune...

| oooooooo explică:

Solutii sunt si altele, in afara avortului, dar intrebarea e :care e cea mai buna pentru noi, cela care am putea deveni mame? acum, la varsta noastra, avortul ne scapa de toate complicatiile, dar mai tarziu...cine stie cat vom suferi?

| oooooooo explică:

Pt danny_byank:clinica Rommed 2000, str Dristorului, nr 4, sector 3.cabinetul se afla la parter, este sigla rommed pe bloc, nu ai cum sa nu vezi.pe doctorita o cheama Ludmila Calaras, e foarte buna si foarte dulce, vb f frumos.este doar joia si sambata.Iti dau si numarul de telefon, ca sa iti faci programare, daca te hotarasti sa mergi la ea:021 320 60 87.astept un mail de la tine la adrianaghinescu@yahoo.com,sa mai vorbim.

| Delia 75 a răspuns:

Asa cum a spus si gabytzza, lui nu ii pasa de tine dar tie ar trebui sa iti pese.Nu vreau sa iti fac morala acum dar atit iti spun... te rog sa te respecti si sa te ingrijesti ...nimeni nu poate decide in locul tau.Si MERGI URGENT LA DOCTORUL CARE TE A CHIURETAT... dar apoi pentru mai multa siguranta mai consulta si un alt ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufar enorm de multe pentru idioteniile facute la 20 de ani. Am facut avorturi fara sa ma gandesc la consecintele de mai tarziu, dar ceea ce ma lasa fara cuvinte acum ca sunt o femeie de 34 de ani e ca doctori nostri sunt avari dupa bani si nu se gandesc la sanatatea femeilor, eu de cate ori am avortat nu am vazut niciodata un ginecolog sa-mi zica ceva despre masurile contraceptive ca totusi existau cabinetele de planificare familiala, NICIODATA, acum am inteles ca le luai painea de la gura. In sfarsit am luat anticonceptionale timp de 4-5 ani si cand am intrerupt am ramas insarcinata, dar cu mari dureri de burta si pierderi de sange, ma duc la control la o doctorita, cu cabinet particular, si aveam 29 de ani, iar ea in loc sa ma intrebe, sa ma ajute intr-un fel sau altul imi zice "ei nu-ti dau multe sanse, iar daca ai sa tii sarcina poti sa i un copil handicapat, in loc sa avortezi la 4 luni cand ai sa vezi, e mai bine acum" Eu ca o cretina ce sunt, a doua zi m-am dus la spital si am avortat. Iar acum dragi mei ma chinui sa am un copil si NU MAI POT, am avut 2 sarcini oprite in evolutie in 2 ani. Unu acum 3 zile. Asa ca eu as vrea sa tip in gura mare, va rog ajutati pe toate fetele tinere, explicatile ca un avort nu este o metoda contraceptionala, faceti-le sa inteleaga ca au o viata inainte, care trebuie respectata, degeaba iti rupi parul din cap mai tarziu, NU MAI E NIMIC DE FACUT. Credeti-ma nu faceti graselei pe care le-am facut eu... e prea tarziu pentru remuscari, iar acum imi platesc pacatele cele ingrozitoare pe care le-am facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand stiu ca trebuie sa treaca o anumita perioada de la avort ca sa poti face sex din nou. In al doilea rand nu inteleg ce e cu tine, de ce te supui lucrurilor astea? Lui nu ii pasa de tine, dar tie trebuie sa iti pese. Stiai ca avortul nu e o joaca? ca este ceva periculos? ca exista posibilitatea sa nu mai poti avea copii? E asa greu sa te protejezi cu un prezervativ? Te rog frumos sa ai grja de tine, e pacat.

"Riscurile unei intreruperi de sarcina sunt numeroase... posibile traumatisme ale colului uterin, sinechii uterine, complicatii infectioase post avort, risc de viitoare sarcini extrauterine, nidatii joase, hemoragii, boli abortive... un intreg cortegiu de sechele cu adevarat dramatice. Si asta inca de la prima interventie.
O intrerupere de sarcina este o interventie traumatizanta atat psihic cat si fizic. Este o interventie ce trebuie evitata cu toate puterile."

http://www.seximus.ro/articole/contraceptie_mijloace_metode.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt gravida cam in 3 luni si te rog frumos daca vrei sa-mi dai si mie adresa sau nr de tel al dc unde ai fost. dar cat se poate de urgent te rog.asp raspunsul tau sau daca vrei sa vb pe mess ar fi ok id meu este:danny_byank.mersi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://jurnaldeavort.blogspot.com/
pentru ca asta nu te face mai putin om...
o sa trec prin asta foarte curand...regret amarnic...alta solutie viabila nu am...imi promit doar sa nu se mai intample a doua oara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost la doctor ce raspuns ai aflat ai ramas insarcinata ca aceeasi problema am si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare acum 1 luna. Vroiam sa fac avort si dupa calculele mele aveam cam 3 luni/3 luni jumatate.Am stat pana la atatea luni nu din inconstieta ci pentru ca la inceput am zis ca il tin apoi m-am razgandit si cand am mers la doctor mi s-a spus ca de fapt am aproape 5 luni.Am 20 de ani si voi deveni mamica. Prietenul meu, viitorul sot pentru ca luna viitoare ne casatorim la dorit de la inceput si e foarte fericit.Normal dupa un avort nu ai voie contact sexual 6 saptamani bine eu asta stiu din auzite nu am facut niciodata un avort.Acum am de facut o gramada de analize. Sper doar ca baietelul meu sa fie sanatos pentru ca am aflat si ce este.Sincer va spun sa va protejati mai bine decat un avort pentru ca mai apoi s-ar putea sa numai deveniti niciodata mamici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii atenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg cum, daca ai trecut odata prin intrerupere te-ai mai riscat si a doua oara si tot asa inconstienta...