| X2k17 a întrebat:

Am facut sex anal neprotejat, de ce imi intarzie menstruatia?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la ginecolog, doar el iti poate da un raspuns corect, dupa ce te consulta!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce s-a intamplat in ultimele 2 luni, reprezinta o situatie cu totul ANORMALA in cazul in care activitatea din organismul tau se manifesta asa cum ai precizat. Pornirea sangerarii menstruale cu o anumita intarziere, in nici un caz NU are legatura cu sexul anal intretinut. Insasi faptul ca dupa primul sex anal a pornit menstruatia chiar si cu o numita intarziere, reprezinta in mod cert GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99% NU poate sa existe o sarcina formata si instalata in uterul tau. Insa se poate aprecia ca exista o anumita posibilitate ca activitatea hormonala din ultimele 2 luni sa fie afectata de o anumita boala/modificare aparuta in organism, care perturba activitatea OVARELOR tale si din acest motiv acestea NU produc si NU reusesc sa elibereze la timp OVULUL si din acest motiv se produce elongarea ciclului menstrual. Spus mai pe romaneste exista posibilitatea ca in ultima vreme aparatul tau reproducator sa fie afectat de asa numitul sindrom al ovarelor afectate de chisturi (SOC/SOPC), adica s-ar putea ca pe ovarele tale sa se fi format/aparut chisturi ceea ce deregleaza activitatea lor. Prin efectuarea unei ecografii de inalta rezolutie cu sonda ECO transvaginala, s-ar putea determina situatia exacta existenta la nivelul ovarelor tale, ceea ce ar explica probabil in mod cert, exact si precis atat natura cat si motivul intarzierii menstruatiei din ultimele luni. Multa sanatate!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

X2k17
în 1 Mai | X2k17 a întrebat:

Buna.Am facut sex anal neprotejat cu prietena mea.Si s-a scurs putina sperma pe vagin.In dimineata asta trebuia sa-i vina ciclu.Si inca nu a aparut.Este posibil sa fie insarcinata?