| negrutza_3075 a întrebat:

Am facut sex cu o zi inainte de ciclu si prietenului meu i s-a spart prezervativu a doua zi am luat pilula aceea de a doua zi oare raman gravida? si acum imi curge o chestie maronie din vagin care trebuia sa fie alb galbuie

8 răspunsuri:
| ssv a răspuns:

Pilula de a doua zi poti sa o iei in 72 de ore de la terminarea actului sexual. dar daca e cu o zi inainte nu are nimic stai linistita.

| flor_4630 a răspuns:

Cu siguranta nu ai cum sa ramai gravida. Pilula de-a de-a doua zi e f buna, si impiedica o eventuala sarcina.Ai facut f bine ca ai luat pastila.Pata maronie iti arata ca ti-a venit ciclul.Numai ca a venit asa din cauza pastilei.Stai linistita.Nu esti insarcinata.

| mirunix a răspuns:

Cu o saptamana inainte sa iti vina menstruatia e imposibil sa ramai insarcinata. Cel putin eu asa stiu. Asta se cheama metoda calendarului, desi e cam riscanta. Daca ai luat pilula de a doua zi, nu ai de ce sa-ti faci griji, dar pentru siguranta ta ai putea sa-ti faci un test de sarcina.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O zi inaintea menstruatiei este o perioada cu fertilitate minima. Nu inteleg de ce ginecologul ti-a prescris pilula de a doua zi, dat fiind ca riscul de sarcina era minim, iar riscul de reactii adverse al acestei "bombe" cu hormoni este foarte mare, mai ales in acel moment al ciclului menstrual. Oricum, medicul care ti-a prescris pilula de a doua zi a facut o mare greseala care s-ar putea sa lase sechele definitive asupra ta. Scurgerea maronie se numeste eliminare fractionata de endometru si semnifica un dezechilibru hormonal sever. E cazul sa schimbi medicul si sa te duci cat mai repede la un giencolog bun, eventual sa te internezi cateva zile in spital pentru analize amanuntite. Asa vei vedea nivelul hormonilor, aspectul ovarelor si uterului si vei primi tratament care sa te ajute sa depasesti momentul acesta periculos.

| MMadalina a răspuns:

Insarcinata nu cred ca poti fi, insa trebuie sa te duci la un ginecolog.

O zi buna!

| missbee a răspuns:

Ai luat pastila de a doua zi fără să fi fost cazul. Cu 5 zile înainte de menstruație nu există risc de sarcină, și te-ai supus unui șoc hormonal absolut inutil.

@Brigaela: Mă îndoiesc că i-a prescris vreun ginecolog așa ceva. Postinorul se vinde fără rețetă sau recomandare, și asta e consecința...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Missbee, stiu ca se vinde fara reteta, dar sunt foarte rare femeile care sunt atat de inconstiente incat sa-l ia fara prescriptie medicala, mai ales ca ginecologul iti spune, la vizitele uzuale, de rutina, sa nu iei pilula de a doua zi fara consult ginecologic.

| Vermesan_Marian_1967 a răspuns:

Cu citeva zile inainte de ciclu si citeva zile dupa nu poti ramine gravida chiar daca nu folositi prezervativ.