| Anghelina3456 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu neprotejat, am luat contraceptive de urgenta la aproape 24 de ore, dupa iar am facut, care probabilitatea sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil, posibilitatea de a putea sa se mai formeze o sarcina este apropiata de valoarea cuprinsa intre 0 - 5%. Daca pastila contraceptiva este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de numarul de ore care au trecut de la sexual neprotejat si administrarea sa, astfel:
- In termenul de primele 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
Pe cat posibil, ar fi indicat ca administrarea pastilei Escapelle sa se faca numai la recomandarea si indicatia medicului ginecolog. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu

| gab0ru a răspuns:

0% sanse. Dar ai grija! Fosta mea prietena de 3 a luat si dupa a avut probleme mari.