| Sara2 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu si el a ejaculat afara, inainte de asta se spalase si urinase, el a spus ca prima data nu exista risc daca el termina afara, a zis ca a 2 oara e riscant si nu ar fi indicat sa incercam ca poate sa ramana pe canal, eu sunt cam ingrijorata, e posibil sa raman insarcinata totusi? deci se spalase, a urinsat si nu avuse o ejaculare recenta, oare m-a mintit? sunt riscuri mari?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prietenul tau este prost informat. Intr-adevar, riscul e mai mic daca nu avusese o ejaculare recenta, dar tot atinge cam 20% in perioada ta fertila.

14 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Din moment ce nu v-ati protejat riscul exista, eu nu l-as crede si cred ca vrea doar sa te linisteasca deci cam in mare parte a mintit, sau poate nu este destul de informat.Eu zic sa nu mai accepti sa o faceti fara prezervativ pentru ca este destul de riscant deoarece lichidul preejaculator(acel lichid care curge cand se excita)contine foarte multi spermatozoizi desigur nu se compara cu o ejaculare propriu zisa dar riscul exista.Ai mare grija si asteapta sa vezi ca iti vine menstruatia, daca nu iti vine dupa o sapatamna dupa ce a intaziat menstruatia poti face un test de sarcina.BaftAhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.are dreptate.nu e bine sa o faci a doua oararolling on the floor.pai cred ca nu mai putearolling on the floordaca s-a spalat.urinat.mai da o tura.dar.a vrut sa fie sigurrolling on the floornu...

| Adorable a răspuns:

Pai, daca dupa prima ejaculare a urinat, nu are cum sa mai aiba sperma pe canal la a 2a. Daca nu a urinat, posibil sa fi ramas.

| VadTot a răspuns:

Fa ti un test de sarcnia si scapi de griji si streslaughingai facut vreodata un test de sarcina sti la ce ma refer?laughingde duci la cea mai apropiata farmacie si cumperi un test de sarcinahappyTi l recomand pe cel care se numeste barzalaughingserios asa se numeste.este foarte usor de facut! Si sa ti mai spun ceasad exista riscul indiferent unde ejaculeaza deci chiar daca ejaculeaza afara este posibil sa ramai insarcinata! si inca ceva.tu te speli dupa aia? daca nu., iti recomand sa o faci chiar foarte bine...Si as vrea sa ti d au un sfat decit sa mai pui astfel de intrebari nu crezi ca i mai bine sa te informezi tu pur si simplu din propra ta initiATIVA? De exemplu sa cauzti pe gooogle despre astfel de probleme? Ce zici? Si apropo cu a doua oara chiar am zambit cum adica a adoua oara sa fie mai riscant decit prima oara? Eu stii ce cred si cu siguranta este asa.happyprietenul tau nu o poate face si a doua oara si de aceea ti a spus chestia asta cu adoua oara.bla bla. povesti de adormit copiilaughing)apropo ce virsta ai? Cu siguranta si sunt convins ca ai sub 18 ani probabil intre `14 si 16? Astept sa mi spui pe privat ce virsta ai si poate raminem amici...ce zici vrei?

| bogdan74688 a răspuns:

Cred ca e cea mai intalnita intrebare in cazul actelor sexuale fara protectie.
Chiar daca se spune ca metoda calendarului, combinata cu coitul intrerupt ( retragerea penisului din vagin inainte de ejaculare ), nu prezinta o siguranta sporita. Poate doar relativa.
In primul rand, la fel ca si peretii vaginului, si penisul ( mai precis doua glande mici situate in abdomenul inferior, pe traseul uretrei, mai jos de vezica urinara si de glanda prostata, dar deasupra bulbului penisului ), secreta o subtanta cu rol in lubrifiere ( aceasta facilitand actul sexual prin scaderea frecarii dintre penis si vagin, si sporind placerea ), aceasta putand contine spermatozoizi.
Diferenta dintre acest lichid prespermatic sau preejaculator, si sperma, este ca, barbatul nu simte cand aceasta este eliminata.
Sperma este eliminata prin penis, in timpul orgasmului, senzatie extrem de usor de anticipat, sau simtit, dar acest lichid este eliminat in timpul actului, si asa cum am specificat si mai sus, poate contine spermatozoizi, deci reprezinta un risc de sarcina.
Cel mai indicat este sa faci 1-2 teste de sarcina, pentru orice eventualitate, si pe viitor, pana in momentul in care te vei decide ca vrei sa ai un copil, sa folosesti prezervativul. Este mult mai sigur, si reduce si riscul de BTS ( boli cu transmitere sexuala ). Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| belgi2 a răspuns:

Nu are nimic e vrajeala de a lui, eu fac prima oara rezist cat rezist apoi ma odihnesc putin 15-20 min si apoi iarasi si tot asa nu are nimica crede-ma

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Riscul, daca faci fara PREZERVATIV, exista oricand1, ciclu sau neciclu! Dar DECE NEprotejat?! De boli nu va temeti, va credeti imuni?! Macar pe maini va spalati inainte?! amandoi, imediat dupa ce intrati in casa si dupa descaltat?!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Riscul de sarcină există oricum.
2. Dacă încercaţi şi a doua oară, este adevărat că există un risc şi mai mare; dar asta nu înseamnă că riscul de la cazul 1 este mai mic.
3. Nu te-a minţit doar că el e prost informat (dar măcar e VAG informat) în vreme ce tu nu eşti DELOC informată, fapt ce face situaţia şi mai gravă.
4. (întrebare retorică) Eu nu înţeleg o chestie. Ăstora de nu vă e drag prezervativul, de ce fugiţi totuşi de anticoncepţionale şi vă expuneţi unor riscuri atât de mari?
Salut.
P.S.: Bă nene şi eu-s motan în călduri dar nu miaun nimic în plus când vine vorba de protecţie. Tu de ce o faci?
P.S.2: Mieeew!

| zomby a răspuns:

Waw! citesc aici, mai mult lumea te ingrijoreaza. daca nu a ejaculat in tine nu ramai insarcinata.Desii exista anumite sanse sa ramai daca sunt pierderi de sperma in timpul actului.dar asta se intampla la f putine pers si mai ales daca sunt in per fertila...

| fake_6194 a răspuns:

Ceea ce a spus prietenul tau nu e tocmai o vrajeala si e, probabil, mai bine informat decat unii din cei care ti-au raspuns.
Sperma are un continut de natura bazica, in timp de urina este un acid. In momentul urinarii are loc "neutralizarea" bazei ramase pe uretra si tot odata distrugerea spermatozoizilor existenti aici de la o ejaculare anterioara.Aceasta metoda contraceptiva este una naturala si nu este sigura 100% pentru toti indivizii chiar daca in majoratitatea cazurilor este una "cu reusita ".
Sfatul meu este in schimb sa folositi prezervativ. Este intr-adevar singurul care protejeaza in cel mai mare procent de o sarcina nedorita. Cat despre ITS/BTS, este singurul care va poate salva.

| Sm0key a răspuns:

Uite, toti te sperie. Au dreptate in cea mai mare parte. Dar, odata ce ai facut-o fara prezervativ, nu ai cum s-o repari acum asa ca iti pot spune din proprie experienta ca e sansa foarte mica dace el a ejaculat afara (TOT). Eu, cand eram mai mic si mai prost, am facut asta cu prietena mea timp de 8 luni si nu s-a intamplat nimic, bineinteles a fost si un oarecare procentaj de noroc.

| alexandra11 a răspuns:

Iti spun eu ca nu ramai adica a ejaculat afara...
am trecut prin asa ceva timp de 4 ani, si nu s-a intamplat nimic.
stai linistita si nu te mai stresa ca nu are rost...

| Possible a răspuns:

De ce o speriati lume? Nu ramii odata ce nu a ejaculat in tine.

| adelina9992 a răspuns:

Buna draga mea.Nu sunt riscuri sa ramai gravida daca s-a intamplat o data, dar ai grija la bolile cu transmitere sexuala. folositi mai bine prezervativul.