| anonimajsnaiznkamama a întrebat:

Am facut sex fără protecție, iar partenerul a scos-o la timp, dar a scăpat câțiva stropi. Astazi (a doua zi) am luat pastila, dar mi-e frica, un sfat, ceva?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Folositi intotdeauna PREZERVATIVUL ca joaca sta fara protectie te va lasa odata gravida, fiindca sunt situatii cand si cei mai experimentati barabti tot se scapa odata fara sa vrea si atunci se produce sarcina, daca femeia este in perioada fertila.

Pastila de a doua zi are un procetnaj de 94-95% eficacitate in primele ore si scade drastic cu fiecare ora de intarziere. deja dupa 24 de ore are nuami 50% si depinde numai de corpul femeii daca functionaza sau nu. Sunt cazuri cand au ramas gravide si cu pastila asta.

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care explodeaza ovulul fecundat. O asemenea pastila area enorm de multe efecte secundare pe care le vei simtii si tu in urmatoarele 6-12 luni cand ciclul iti va veni aleator cat si ovulatia.
O asemenea pastila poate provoca cancer si nu-i recomandata decat 1 singura data in viata.

Invatati sa folositi PREZERVATIVUL ca nu doare, nu musca, nu mnanaca pe nimeni de puta, protejandu-va total de sarcini si boli si costa cat o guma de mestecat!

2 răspunsuri:
| xBombonicax a răspuns:

Depinde de când ai avut ultimul ciclul și când ai o ulatie. Dacă a fost recent ai o șansa mare sa nu rămâi însărcinată însă dacă ai avut ciclul mai de mult și sa zicem ca ai fost deja in ovulare s-ar putea sa nu își facă efectul pastila de a doua zi. Cel mai bine este dacă vrei sa te protejezi sa folosești un prezervativ și sa mergi la medica dacă ți e teama ca pastila de a 2a zi nu a funcționat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti o mare proastă asta esti fara suparare, nu ai educatie sexuala deloc zero, cum sa i ei pastila de a doua zi daca el nu a ejaculat în vagin desteapto, au sarit cîtiva stropi, rahat, crezi tu ca cu cîtiva stropi sariti asa aiurea gata sarcina? Pastila de a doua zi este otravă o bombă hormonala, mama ta ce spune de prostiile pe care le faci? Stie ce faci sau nici macar nu i ai spus? Inainte de a face sex documenteaza te nu te îndopa ca o gîscă cu pastile, ce varsta ai?