| Ellllaaa45678 a întrebat:

Am făcut sex neprotejat acum 2 saptamani si eram in a3a zi din perioada fertilă. Nu si-a dat drumul in mine doar i-a curs lichidul preejaculator. Menstruatia trebuia sa imi vina pe 8 si mi-a venit luna aceasta pe 5 adica astazi, am si dureri de burta putin mai rau. Este posibilă o sarcină? Va rog sa imi răspundeți sigur si daca mai stiti cazuri!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca intotdeauna : indiferent care este tipul ciclului menstrual sau care este lungimea sa ca numar de zile, procesul de ovulatie se produce de fiecare data cu FIX 14 zile inainte de ziua in care va porni sangerarea menstruala, bineinteles ca asta se intampla numai in situatia in care ovulul NU a fost fecundat.
Daca sangerarea menstruala ar fi urmat sa inceapa in 8 August conform calculelor, in acel caz OVULATIA trebuia sa aiba loc in data de 26 Iulie si PERIOADA FERTILA sa fie intre 22 si 27 Iulie.
Dar avand in vedere faptul real, ca sangerarea menstruala ti-a pornit cu 3 zile mai repede, asta inseamna ca si OVULATIA s-a produs de fapt mai repede, tot cu 3 zile, adica in data de 23 Iulie, deci si PERIOADA FERTILA a fost devansata si s-a situat intre 19 si 24 Iulie.
Din acest motiv, apare posibilitatea ca actul sexual intretinut cu exact 2 saptamani in urma sa NU fi avut loc in perioada fertila a ciclului menstrual, ci imediat ''dupa'' ce perioada s-a terminat, adica in momentul in care nu a mai exista ovulul viabil.
Daca s-a intamplat conform scenariului explicat sau nu, iti vei da seama in zilele urmatoare in functie de modul de manifestare si cel de desfasurare a sangerarii menstruale. Iar in cazul in care vei avea in continuare dubii va trebui sa faci un test de sarcina dupa data de 12 August. Multa sanatate!

| ellatinaofficial a răspuns:

Pai de unde vrei sa stiu daca esti insarcinata, du-te cumpara-ti un test de sarcina si afla.