| An89 a întrebat:

Am făcut sex neprotejat în a3 a și a 4-a zi a menstruației, nu a ejaculat în vagin. Ciclul meu este neregulat, în ultimele 2 dăți a durat 23- 21 de zile. Care ar fi șansele să rămân însărcinată dacă și ciclul asta ar dura 21 de zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca actualul ciclu menstrual a fost programat hormonal sa aiba lungimea de 21 de zile, adica sa fie cel mai scurt ciclu menstrual in care este eliberat un ovul maturizat, adica VIABIL, atunci in acest caz atat posibilitatea de a se putea forma sarcina, cat si probabilitatea de a se si intampla/produce exista intr-o proportie destul de mare, fiind chiar de peste 50% DAR procesul procreerii se poate intampla NUMAI/DOAR in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
Procesul de procreere in cazul ciclului de 21, 22 de zile, se poate produce intr-o proportie destul de insemnata chiar si in cazul in care actul sexual este intretinut in zilele de menstruatie fiindca :
In cazul ciclului menstrual de 21 de zile este stabilit stiintific si medical faptul ca OVULUL este eliberat din foliculul ovarian in cea de a 7-a zi (cel mai tarziu in a 8-a zi), astfel ca prima zi care apartine de perioada fertila poate fi chiar si cea de a 3-a zi? sau a 4-a zi a ciclului. Fiindca spermatozoizii pot sa supravietuiasca in uter mai mult de cele 2 zile cat traiesc ei in medie, rezulta ca apare posibilitatea certa si reala ca ovulul eliberat dupa trecerea a 3-4 zile, fata de cea de a 4-a zi in care a avut loc actul sexual sa se materializeze printr-o sarcina, insa numai/doar atunci cand ajunge sperma in vagin.
Dar fiindca in cazul tau NU s-a intamplat asa ceva, rezulta ca in cazul prezentat nu se poate forma sarcina si nu vei fi insarcinata. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Sanse mici, dar existente. As spune intre 1-5%.

| RoCkKiD a răspuns:

Sansa exista dar e super mica, n-are rost sa-ti faci griji.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu poti fi gravida.