| Anonim1255 a întrebat:

Am facut sex neprotejat pe data de 5 iulie fara ejaculare iar menstruatia a venit cu 10 zile mai devreme decat la data in care trebuia sa vina...adica pe 10 iulie.Mentionez ca am un ciclu neregulat iar menstruatia este normala.Motiv de ingrijorare in privinta unei sarcini?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din moment ce ți-a venit ciclu ce sarcină mai visezi?

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual care are caracteristica de a fi mereu NEREGULATA, este cu totul IMPOSIBIL sa poata fi apreciata LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului si fiindca NU exista reperul FIX adica ziua de OVULATIE fata de care sa se poata stabili data la care va porni menstruatie, este cu totul gresit sa spui, sa afirmi ca : ''menstruatia a venit cu 10 zile mai devreme decat la data in care trebuia sa vina...'' Din moment ce ciclul menstrual este NEREGULAT ma intreb si te intreb, OARE prin ce miracol ai reusit sa stabilesti data la care ar fi trebuit sa porneasca sangerarea urmatoare? Lungimea menstruatiei ca numar de zile NU are absolut nicio importanta sau vreo relevanta si din acest motiv acest aspect al ciclului nu se ia in calculul posibilitatii de a procrea.
Fiindca sexul neprotejat de care ai amintit a fost intretinut cu 5 zile inainte de ziua de pornire a menstruatiei (5 Iulie - 10 Iulie), reiese ca a avut loc in intervalul ultimelor 9-10 zile situate inainte de data de incepere a menstruatiei, adica in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, cea in care formarea sarcinii este GARANTAT IMPOSIBILA in proportie de 100% chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin in toate zilele si la terminarea fiecarui act sexual intretinut in aceasta perioada. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruația nu trebuie să îți mai faci griji.