| UserIriUser a întrebat:

Am făcut un avort acum 8 luni și regret enorm, deși nu am casă, iubitul meu nu a vrut copilul eu tot m-am gândit să îl țin dar mi-a fost frică oarecum pentru ca am crescut fără tată și știu cat de dureros e, plus ca nu mai aveam loc de muncă de ceva timp și nu mă angaja nimeni cu contract permanent în câteva luni să stau în prenatal. Stiu ca am greșit ca am făcut asta, practic i-am luat viața, am făcut avortul la 2 luni și 3 săptămâni și mă doare inima, chiar nu stiu cum să mai fac să încerc să accept alegerea asta și să nu mă mai gândesc prea mult ca intru în depresie, mă doare inima prea tare.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Pune-i un nume copulului. Daca reusti sa iti comanzi de pe net cartea 'Anotimpul vindecarii' cred ca te-ar ajuta, e ddespre cum sa te vindeci dupa avort.
Orice pacat am facut Dumbezeu vrea sa ne ierte dacă ne cerem iertare. Roaga-te:
Tatal meu ceresc, recunosc ca am pacatuit inaintea Ta prin crimă, pentru ca am luat viata copilului meu si am gresit astfel împotriva Ta. Iti multumesc Mantuitorul meu Hristos ca ai murit pentru pacatele tuturor oamenilir, inclusiv ale mele. Imi daruiesc viata mea tie, sa fii Tu Stapanul vietii mele, stii sa o conduci mult mai bine secat mine. Iri mărturisesc toate pacatele mele(spune tot xe musrea constiinta inclusiv crima prin avort, curvia prin sex fara casatorie, etc) si te rog sa imi curatesti trupul, sufketul, minyea, cu sangele tău. Orixe demon de moarte, de curvie de acuzare, cindamnate, depresie iti poruncesc sa pleci se mine in Numele lui Isus Hristos acolo unde te trumite El, eu de azi vreau sa iti apartin Ție. Il iert pe raral copilului care nu m-sorijunt, pe medicul, asistenta etc care au fost umplicati in avort. inclusiv ma iert pe mine însămi Iri încredințez rie sufletul aceluu cipil, iri multumesc ca ai grija de el.
Dumnezeu peomite in Biblie-Daca ne marturisim pacatele EL esre credncios si drept ca sa ne ierte ppacatele si sa ne curateasca de ORICE nelegiuire-pacat) 1 Ioan 1:9

| UserIriUser explică (pentru ania):

Da, îți mulțumesc din inimă

| ania a răspuns (pentru UserIriUser):

Cu tot dragul, Dumnezeu te-a iertat, El se tine întotdeauna de cuvant.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai invata din greseli si nu le mai repeta.
Ia-ti job, fa ceva cu viata ta ca sa iesi din depresie, fiindca statul acasa duce la ganduri negre si apoi ti-ar prinde bine ceva munca, sa iesi din starea asta.
Daca te doare inima ca ai crescut fara tata, ia mare aminte si intai casatoreste-te, ca nu cumva si urmatorul copil sa ajunga sa creasca tot fara tata.
Invata din greselile vietii si nu le repeta ca sa nu suferi nici tu si nici copii tai.

| Madaxo97 a răspuns:

Ai luat decizia care ai considerat pe moment ca e cea bună, sunt sigură că ti-a fost greu, și regreți enorm. Nu ai ce să faci acum decât să te împaci cu gândul, să încerci să treci peste, pentru ca acel copil oricum nu mai vine înapoi.
Ce poți face pentru a-ți spăla păcatele e să te asiguri ca nu se va mai repeta acest lucru pe care l-ai făcut, o greșeală se iartă, dar să nu ajungi sa faci și al doilea avort ca deja e inconștiență și iresponsabilitate din partea ta. Deci pune mâna și protejează-te dacă nu vrei un copil, să nu se mai ajungă la avort din nou, sunt atâtea metode de protecție, prezervative, pastile anticoncepționale, mergi la medicul ginecolog să îți dea, sau sa iți pună sterilet, avortul nu este o metodă contraceptiva, este o crimă, ai făcut-o odată, asta e, dar ai grija să nu se mai repete si a doua oară.

| UserIriUser explică (pentru Madaxo97):

Da, îți mulțumesc pentru răspuns, mă ajută mult?

| Patrick20061997 a răspuns:

Iubitul tău ar trebui sa îți fie Alături și sa te facă sa treci de starea asta.

| UserIriUser explică (pentru Patrick20061997):

Nu mai sunt cu el de atunci, nu i-a păsat deloc și după ce am făcut avortul l-am părăsit

| Madaxo97 a răspuns (pentru UserIriUser):

Foarte bine ai făcut că l-ai părăsit

| UserIriUser explică (pentru Madaxo97):

Da, iti multumesc pentru răspunsul tău?

| UserIriUser explică:

Țin să mai menționez ca tatăl copilului ma căutat de mai multe ori după despărțire dar pentru faptul ca el nu m-a susținut deloc s-a păstrez sarcina, am ajuns să prind ură față de el și față de mine și nu l-am iertat

| Madaxo97 a răspuns (pentru UserIriUser):

E normal ca ai prins ură față de el, practic mai mult din cauza lui ai făcut avort, ar fi trebuit să se poarte ca un bărbat adevărat și să își asume răspunderea pentru copil, mai ales dacă chiar te iubea. Ai luat decizia corectă părăsindu-l.

| UserIriUser explică (pentru Madaxo97):

Da, îți mulțumesc laughing)