| Emil2001 a întrebat:

Am făcut un test de sarcină cu iubita mea din cauza simptomelor de sarcină apărute.
Ciclul încă nu a venit, am folosit mereu prezervativ, dar prefer să fiu sigur mereu.
Am o întrebare despre test.
Ea a urinat dimineața într-un recipient cumpărat de la farmacie, testul fiind făcut după 2 ore din cauza unor probleme.
Are vreo importanță faptul că urina nu a fost "proaspătă"?
Aș dori un răspuns simplu și serios.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Trebuie sa afli, sa stii, sau sa intelegi ca in acest moment este CU TOTUL IMPOSIBIL sa apara sau sa existe/sa se manifeste SIMPTOME DE SARCINA. Unicul/singurul simptom de sarcina care apare este reprezentat de lipsa/neinceperea MENSTRUATIEI bineinteles ca asta se intampla numai in cazul in care intr-adevar exista sarcina instalata in uter.
2.) Pentru a obtine un rezultat care sa fie in proportie de peste 98-99% VALID, VIABIL si CORECT, testul de sarcina se efectueaza dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data OVULATIEI in cazul in care aceasta data este cunoscuta, sau 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat, sau au trecut in jur de 8 zile fata de data la care conform calculelor ar fi urmat sa inceapa menstruatia.
3.) Urina care a fost colectata dimineata poate fi folosita pentru efectuarea testului oricand/la orice ora dupa fiindca valoarea/ nivelul concentratiei in hormon de sarcina hCG in urina NU se modifica. Bineinteles ca in urina poate sa existe hormonul hCG doar in cazul in care exista o sarcina implantata prin procesul de nidatie in endometrul existent in uter. Sanatate!

| Emil2001 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru informații!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Au trecut cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual? Altfel a făcut testul degeaba.
Și oricum simptomele de sarcină nu apar așa de repede.

| GouDidodino a răspuns:

Care dintre voi a facut testul până la urmă?

| Mihai720 a răspuns:

Este o întrebare destul de complicata... Ar trebui sa consultați un medic ginecolog... Părerea mea