| julz a întrebat:

Am folosit Novynette si m-am simtit foarte bine de la ele, nu am avut nicio neplacere si mi-a venit menstruatia la 3 zile dupa terminarea foliei.In a 7a zi ar trebui sa incep sa le iau din nou ( conform prospectului), insa am auzit ca nu se mai gasesc pe piata.
Ce anticonceptionale as putea lua asemanatoare cu Novynette`ul? ( sa fie cu o concentratie mai mica de hormoni. etc. )
momentan nu am cum sa ajung la ginecolog si trebuie sa incep sa le iau cum mi se termina menstruatia. Ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti schimba sau intrerupe contraceptivele fara consult ginecologic. daca nu gasesti contraceptivele, trebuei sa te vada un ginecolog, nu neaparat cel care ti le-a prescris.

| flor_4630 a răspuns:

Si eu folosesc novynette si ink n-au disparut de pe piata.Le poti folosi in continuare.pop

| julz explică:

Nu mi le-a prescris niciun ginecolog. Mama mi le-a recomandat, este farmacista. Oricum asta nu conteaza. faza e ca nu renunt la anticonceptionale, deoarece nu vreau sa ajung la avort in niciun caz.
Daca spuneti ca nu au disparut de pe piata o sa mai caut.Mama fiind farmacista a dat peste persoane care au cerut Novynette si s-a interesat si i s-a spus ca nu se mai baga in farmacii. O sa mai caut si in alte parti. Multumesc