| DarkGirl a întrebat:

Am fost la medic ginecolog si a zis ca am uterul foarte mic, un ovar marit, si chist pe ovar si nu mi-a venit menstruatie din 8 decembrie, este grav? ce poate insemna asta?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este destul de grav. Ai chisturi ovariene, o afectiune metabolica si endocrina foarte serioasa care da dereglari menstruale si infertilitatea si care necesita ani de tratament, adesea ineficient. Uterul e mic, probabil infantil, posibil din cauza lipsei secretiei normale de hormoni de catre ovare. Daca urmezi tratament, in cativa ani lucrurile s-ar putea sa se normalizeze, sa nu mai faci chisturi ovariene si sa ti se matureze si uterul.

| mgtow a răspuns:

Daca tot ai fost la ginecolog de ce nu l-ai intrebat pe el daca este grav?

| Shine a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa te duci la alt medic. Acesta cu siguranta nu este bun daca nu ti-a spus de ce nu ti-a venit menstruatia sau daca este grav ce ai. Oricum, mereu ai nevoie de o a doua parere.

| ioana_8259 a răspuns:

Da este f grav daca tot ai fost la ginecolog nu te-a pus sa faci mai multe analize sa faci un eco ca sa vada ce ai sa iti dea tratament