| anonim_4396 a întrebat:

Am fost logodita 9 ani cu un bărbat pe care l-am cunoscut în adolescenta. Dupa mulți ani de iubire dar și neînțelegeri am decis sa luam cai separate.Cauza a fost familia lui, agresiunile fizice din trecut (ne agresam unul pe altul în sensul de îmbrânceli, împins, stand de gat..si majoritatea tot pe tema familiei lui), a timpului limitat petrecut împreună și mai ales a faptului ca mi-am dat seama ca atât pentru el cât și pentru mine am devenit obisnuinta nu mai dragoste.
Nu vreau sa fiu nedreapta sa zic ca nu ma bucura statul cu el sau sa ma întorc sau sa se întoarcă acasă când eram plecați separat.Dar totul era pentru scurta durata.Pentru ca eu simțeam ca el are nevoie de mine și de ce fac eu casnic, iar eu am nevoie de el pentru a nu fi singura și pentru a scăpa de acasă sau a avea cu cine sta fiind o persoana fără prieteni și mai retrasa.
Eu a pus punct relației și acum am viata mea.Si el la rândul lui are viata lui și deși m-a blocat probabil iubita lui pe rețelele de socializare pentru ca ma cauta cel mai probabil sa ma vadă (pentru ca eu una nu i-am deranjat cu nimic) am senzația ca în tot acest timp a ajuns cumva în preajma mea și nu din întâmplare.
Cineva din afara probabil ar spune ca e coincidenta dar mie mi se par cam multe coincidente.
După ce s-a cuplat cu dansa venea des intr-un centru comercial de la mine din cartier el locuind in afara orașului la 30 de km. Apoi a avut de munca în zonele în care locuiește partenerul meu actual la sute de km de unde locuiește el. Dupa a început sa frecventeze un bar de pe o faleza în apropiere de unde am spus eu ca ma voi muta și unde l-am dus și pe el de mii de ori.Iar acum mai nou de câteva luni dacă nu ani, da nu am observat eu pana în prezent si-a luat de munca cum am spus la sute de km de el unde locuiesc eu acum și ne intersectat frecvent.Si-a parcat mașina lângă a mea, când merg și când vin de undeva îmi iese în fata (probabil asa ii e programul dar nu știu cum a renunțat la munca lui din trecut pentru care ne-am certat pentru asta și cum sa nimerit sa își ia tocmai la distanta asta de casa și în zona mea) și o singura data l-am văzut cu iubita lui după care nu a mai adus-o niciodată deși ea e încă în școală și avea vacanta (da, el e mai mare decât ea cu 13 ani și s-a cuplat cu ea de minora).
Îmi sta pe creier interacțiunea asta cu el si as vrea sa îl întreb măcar o data "ce faci?" Ca să îmi dau seama dacă face intenționat ce face.Crede-ti ca mi-as da seama dintr-o conversație dacă face asta intenționat?

20 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Vrabia mălai. visează

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar si daca o face intentiona ta ar trebui ca tu sa nu mai afci o obsesie din asta, fiindca relatia aia este demult inchisa si terminata air trecutul nu se mai poate schimba.
Incearca sa nu mai dai atat importanta la aparitia lui, a ei sau a altor cunoscuti comuni, evita-i sau ignora-!
Nu ar trebui sa te mai interseze NIMIC despre ce face el, ce face ea, ca-i mai mica sua mai mare, ca-i inutil si obositor.

Traieste-ti viata prezenta si fa-ti planuri de viitor ca nu face nici un sens sa te macini inutil, cu ceva ce a fost acum 100 de ani si nu merita vreo ceapa degerata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, o face intenționat. Dar e o vorbă bună. Dacă ai îngropat un mort, lasă-l îngropat, chiar dacă te bântuie fantoma lui.

| dullcat a răspuns:

Eu nu pot intelege de ce iti obosesti mintea si iti cheltui energia pentru un presupus pedofil care nu mai face parte deloc din prezentul tau. Faptul ca va intalniti pe strada nu inseamna absolut nimic. Zilnic treci prin oras pe langa zeci de oameni, aceiasi, dar nu iti dai seama pentru ca nu te sinchiseseti sa ii retii. Daca te deranjeaza atat de mult ce se intampla, poate rezulta ca de fapt nu esti multumita cu viata ta curenta?

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ceea ce face el este infracțiune, iar dacă nu vă simțiți confortabil cu acest lucru, căutați un avocat și cereți ajutorul pentru a putea să îl îndepărtați de noua dvs. viață personală. Se încadrează la infracțiunile de hărțuire, urmărire și intruziune în viața dvs. Ceea ce aș dori cu ajutorul unui avocat să aflați cine din familie i-a fost informator și i-a zis toate mișcările pe care le-ați făcut.
În occident, pentru ceea ce face el este închisoare, la noi în România, nu cunosc.
Oricum, dacă mai tolerați mult s-ar putea să se ajungă la violență fizică, psihică, sexuală!
Ceea ce face el, denotă un caracter labil psihic.
Să nu accepți că totul s-a terminat după 9 ani, să continui hărțuirea, urmărirea fostei partenere, înseamnă că nu ești psihic sănătos.

| tunoi88 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu cred ca este infractiune ca is lasa masina langa masina ei, sau ca se intersecteaza in anumite locuri. Stiu bine ce vorbesc. Daca omul nu ii face nimic, nu o deranjeaza, unde e infractiune de care spui tu. Spune ca asta s-a intamplat de multe ori, dar nu a fost nici macar abordata.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru tunoi88):

Scrie unui avocat și întreabă dacă nu este infracțiune dacă cineva "are coincidențe dese" de întâlnire, chiar la sute de kilometri, iar tu vrei să îi faci plângere penală sau nu, dacă vei avea sau nu câștig de cauză!

| tunoi88 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Avocatii sunt cei mai hoti oameni, daca esti gasca, te ard de bani si nu rezolva nimic happy totul se bazeaza pe fapte si dovezi. Cand acuzi pe cineva de ceva trebuie sa ai dovezi, in schimb omul nu a deranjat o pe doamna cu nimic, nici macar cu un buna.

| dullcat a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu este infractiune, nu a fost mentionat nimic in toata povestea de vreun ordin de restrictie care sa ii limiteze apropierea la x metri fata de locuinta, familie, locul de munca etc.Cum poti sti ca op nu este pur si simplu paranoica?

| Drake21 a răspuns:

De ce copii vorbele cracanatule ca nu dau autografe, du-te si suge o ceapa

| tunoi88 a răspuns:

Coincidenta nu cred ca este, ceva este acolo. Il poti aborda sa vezi care este problema, pentru ca dupa atatia ani il cunosti.
Eu nu am inteles oameni care dupa ani de relatie, atunci cand se despart nu isi lasa un loc de un BUNA
Am avut in viata mea multe relatii de 7 ani, 3 ani, 2 ani si mai scurte, dar toate relatiile sua incheiat frumos, cu urat de bine.

| Osana254 a răspuns (pentru tunoi88):

Nu vreau sa fiu înțeleasă greșit, cum ai spus și tu, nu a venit la mine, nu s-a luat de mine sau ceva.Am impresia ca ma vede de fiecare data dar se face ca nu, ori mi se pare ori chiar îl cunosc după atâția ani.
Dar nu vreau sa fiu paranoica.Acum lucrează intr-un domeniu total opus fata de ce făcea înainte ce îl ajuta sa se deplaseze,deplasare ce se face în oraselul în care locuiesc eu de multe ori pe săptămână, deja ii știu programul și știu ca dacă merg la ora x ne vom intersecta.
Am spus ca ok, omul muncește unde vrea și poate ia picat rendom zona asta lui nu a ales-o el.Dar am văzut de când s-a cuplat cu respectiva poze cu ei făcute de la manastirea unde mergeam eu pentru o rugăciune sau o relaxare, de la niște obiective turistice ce le frecventam des fiind în apropiere de mine, iar acum recent am văzut iar poza din zona în care am spus ca o sa îmi fac casa.
Nu am luat în seama ca merge în toate zonele alea pana am văzut ca să angajat la firma respectiva și e tot prin zona mea.
Actualul meu partener spune ca probabil din mașină lui nu ne vede pe noi, sau nu e atent.Dar eu de fiecare data când trecem pe lângă el ii vad fata și îmi pare ca știe și ca ne vede.Bine,oricum ne recunoaste numerele de înmatriculare.

| tunoi88 a răspuns (pentru Osana254):

Am inteles ce spui tu, dar daca omul nu te deranjeaza, nu trebuie sa bagi in seama chestiile astea.

| ScorteaTraian a răspuns:

Logodita 9 ani!? Mai da-te mai incolo!

| Osana254 a răspuns (pentru ScorteaTraian):

Ne-am cunoscut când eu eram de vârstă liceului.Pe la 20/20 și un pic am decis sa ne căsătorim și ne-am logodit (ma cerut). Când ai fi vrut sa ma mărit? La 14 ani?

| Drake21 a răspuns (pentru ScorteaTraian):

rolling on the floor))))))))))) eu nu ma insor in acte

| ScorteaTraian a răspuns (pentru Drake21):

Cine te ia pe tine?

| Drake21 a răspuns (pentru ScorteaTraian):

Depinde pe cine aleg eu laughing dar nici eu nu sunt cu legatul de o semnatura in acte pe viata

| ScorteaTraian a răspuns (pentru Drake21):

Tu sa alegi? Ai de unde in afara de alea din canal?

| Drake21 a răspuns (pentru ScorteaTraian):

Direct de la Las Vegas, cracanatule aprins care esti suparat pe viata rolling on the floor))))))))