| Andandut a întrebat:

Am inceput sa-l ignor de doua zile pe prietenul meu pentru ca mi-a facut niste faze foarte urate, m-a umilit, m-a facut sa sufar, vedea ca plang si ca sufar dar nu facea nimic in privinta asta, nu facea nimic pentru ca sa-mi revin, statea cu mainile in san.
M-am enervat atat de tare incat am hotarat pentru prima oara in viata mea sa-l ignor. Nu l-am ignorat niciodata pana acum, desi avem 3 ani de relatie.
Si-a dat seama ca vreau sa-l ignor, ma suna, imi trimite mesaje si ma intreaba ce fac, de ce nu raspund si daca sunt bine. Imi da numai mesaje din astea prostesti, dar nu zice acel cuvant magic si anume "iarta-ma". Si doar stie ca ma simt rau din cauza lui, sunt sigura ca si-a dat seama ca il ignor pentru fazele urate care mi le-a facut.
Ce sa fac? Sa-l ignor in continuare pana are de gand sa-si ceara iertare? M-am saturat de orgoliul lui! Un "iarta-ma" mi-ar mangaia sufletul, nu inteleg cum de nu are bunul simt sa-si recunoasca greselile, desi a gresit enorm. As vrea sa-si ceara iertare din suflet si sa-si dea seama ca a gresit...

23 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu mai spera si nu mai visa, accepta realitatea ca aceasta relatie s-a terminat, astfel vei ajunge sa se joace cu tine dupa bunul lui plac.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa va intalniti si sa discutati pe acest subiect.
Poate nu ai fost destul de clara si el nu isi da seama ca te raneste cu orgoliul lui.
Ii poti spune tot ceea ce te-a deranjat la el si ca te astepti ca el sa isi mai ceara iertare atunci cand greseste.
Daca nu intelege si nu vrea sa accepte acest lucru, cred ca cel mai bine ar fi sa nu te mai limitezi doar in a-l ignora, ci sa inchei relatia. Daca il ierti fara ca el sa miste un deget isi va da seama de lucrul acesta si va profita de intelegerea ta in continuare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde ce reaq ti-a facut. Poate el considera ca nu ti-a facut nimic deosebit si tu doar dramatizezi (caz in care nu are de ce sa-si ceara scuze)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce naiba ti-ar mangaia sufletul un iarta-ma? Poate orgoliul. Hai sa fim seriosi, stai cu el doar pentru ca sunt 3 ani in spate? Daca sunt probleme atat de idioate dar pe care voi nu le rezolvati ce rost mai are? Si daca tu nu esti fericita si nu te face sa te simti bine pentru ce mai stai cu el? De ce-ti omori secundele cu asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti impreuna de 3 ani de zile, inca nu stii ce fel de om este (?) si astepti un "iarta-ma" pentru ca asta ar schimba totul?

Daca tu crezi ca nu e persoana potrivita pentru tine sau daca relatia asta mai mult te oboseste decat sa iti ofere satisfactii, iti garantez ca un simplu "iarta-ma" nu o va transforma intr-o luna de miere.

Bine, poate exagerezi tu, ca voi asta faceti cand va plictisiti, gasiti o chestie neimportanta, o transformati in cea mai grava chestie care s-a intamplat vreodata si apoi o tineti lunga pana va plictisiti sau pana se plictiseste celalalt. Dar daca nu e cazul, poate ar trebui sa iei in calcul si despartirea. Daca asta e cazul, termina cu prostiile si du-te inapoi la iubitul tau.

| JIJ a răspuns:

Cred ca mai degrama ar trebuie sa ii spui ca suferi din cauza acelor gesturi pe care le-a facut astfel va vedea ca tu chiar suferi, daca nu ii spui poate va crede altceva si anume (ca nu el e cauza supararii tale, de aceea te intreba daca esti bine?) deci spune-i ca esti suparata din cauza acelor faze, si daca atunci va rade si nu ii va parea rau atunci nu ii mai da nici-o sansa.

| Carmen27 a răspuns:

Daca au mai fost faze de acest gen, cel mai bine este sa purtati o discutie deschisa si sincere in legatura cu relatia voastra. Caci in acest ritm nu veti ajunge prea departe. Ignorandu-l l-ai facut sa isi dea seama cum este fara tine, dar inca nu si-a cerut scuze. Discutati exact despre relatia voastra si veti gasi o sulotie. Alta cale mai usoara nu exista.

| Andandut explică (pentru Carmen27):

Pai tocmai, am decis sa-l ignor pentru ca una dintre fazele urate care mi le-a facut a fost ca mi-a zis ca vorbesc mult si prost, mi-a zis sa tac si ca el nu suporta oamenii care vorbesc mult. Deci mi-a zis lucrurile astea pentru ca eu tot ii puneam intrebri legate de relatia noastra.incercam sa lamuresc cu el anumite aspecte, dar el tacea, ba zicea c n-are chef, ba ca vorbesc mult si prost cum ti-am zis mai sus. Asta e unul dintre multe alte motive pentru care am decis sa-l ignor. Ce sa mai discutam despre relatia noastra? Sa zica iar vorbele alea pe care le tot repeta de un an de zile? Inainte nu era asa, dar de un an de zile nu comunica se enerveaza repede si imi tranteste doar vorbele care ti le-am zis.
N-ar fi bine sa-l mai ignor un timp? asa va avea timp sa se gandeasca la tot ceea ce s-a intamplat intre noi...

| Carmen27 a răspuns (pentru Andandut):

In cazul in care a reactionat asa un an intreg, nu cred ca relatia mai are vreo sansa..ar trebui sa iti gasesti pe cineva care te place pentru ceea ce esti nu care iti spune ca "vorbesti mult si prost". happy

| mimiwewem a răspuns (pentru Andandut):

Ignoră-l! Nu meriți așa ceva!
Și prietenul meu îmi face fix fazele astea de 2 bani.

| Dannyofficial a răspuns:

Renunta la el, nu-ti mai perde timpul aiurea.

| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Asculta-ma pe mine, nu trage prea tare de ignoranta, altfel o sa o intoarca spre tine, eu asa as face laughing Data viitoare cand suna sau trimite mesaj, spune-i, da sunt bine, dar ma enerveaza un idiot intotdeauna, daca nu-l cunosti, uita-te in oglinda, nici macar nu stie ce se intampla sau ce sa faca. Apoi asteapta sa vezi daca te impaca sau daca iti sare la gat. Daca iti sare la gat, inseamna ca o sa mai dureze cearta asta ceva, daca nu, totul s-a rezolvat, o sa spuna imi pare rau tongue Mult noroc happy

| Andandut explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Daca ma iubeste, o sa-si ceara iertare pentru greselile lui si o sa-si dea seama de greselile lui. Daca nu ma iubeste, o sa ma ignore si el, evident. asa voi vedea si eu ce fel de om este... sa ma ignore si el si sa plece din viata mea daca asa considera, nu iti dai seama ca prin acest mod as scapa de un rau din viata mea? Nu ai ce sa faci in viata asta cu un om care e orgolios peste masura...
Dar eu sper sa-si revina si sa nu-l mai controleze acest orgoliu. Daca si-ar cere iertare si ar recunoaste ca a gresit, situatia s-ar schimba total...

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru Andandut):

Pai daca i-ai raspunde la telefon, probabil ar fi ceva laughing) Eu inteleg ce spui tu, dar de multe ori, intr-o cearta, nu iti mai dai seama cine ce a zis la nervi si cine a gresit, trebuie sa iti sustii partea, sa comunici, nu sa taci si sa nu mai raspunzi la telefon. Daca te gandesti tu in momentul asta gandeste orgoliul pentru tine laughing Culmea nu? Asa se intampla mereu... Lasa-l sa vorbeasca, vezi ce are de zis, spune-i ca e prost daca e, vezi cum reactioneaza happy

| Andandut explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Imi poate spune prin sms ce are de zis. Inainte sa ma apuc sa-l ignor, am comunicat, mi-am sustinut partea, i-am zis ceea ce m-a deranjat la el, dar el zicea ca vorbesc mult si prost si sa tac. Nu vroia sa comunice.

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru Andandut):

laughing Cand ma gandesc ca si eu faceam si ziceam asa, fix aceleasi cuvinte, ma pufneste rasul. Ideea e ca noi avem momente de prostie atunci si nu ne dam seama ce facem si spunem. Mi-a trebuit ceva pana sa-mi dau seama ca gresisem si eu laughing Poti sa incerci sunt totusi 3 ani la mijloc big grin

| Andandut explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Pana nu-si cere iertare, eu nu mai vorbesc sub nici o forma cu el. Nu e de ras, chiar am impresia ca-si bate joc de mine...straight face

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru Andandut):

Atata timp cat el acum te cauta si e ingrijorat daca esti bine sau nu, ti se pare bataie de joc? Iti zic eu ce inseamna bataie de joc, bataie de joc inseamna sa nu te intereseze deloc, sa stai cu telefonul in mana si el sa nu trimita nici macar un mesaj si sa observi pe facebook ca e cu prietenii in oras sau ca e cu cine stie ce parasuta din trecut... Asta inseamna bataie de joc. Iti spun cu mare sinceritate, eu cred ca ti s-au adunat mult mai multe si de asta pare ca exagerezi. Sfatul meu e sa te gandesti super serios ce vrei de la relatia ta, pentru ca e o perioada LUNGA de timp pe care tu parca vrei sa o arunci la gunoi. Alegerea ta, tu stii ce-ti doresti de la viata happy

Răspuns utilizator avertizat
| alexadeea a răspuns:

Stai linistita, baietii nu se schimba. eu zic ca nu te merita, ii mai poti da o sansa, daca te dezamageste iar, nu mai are sanse.

| CastraveteMuratCuHerpes a răspuns:

Daca tot ai trecut prin astea eu zic sa-l lasi, vezi-ti de treaba ca nu se merita sa continui

| Soare_Florin_1984 a răspuns:

Papusa continuo as il ignori isi va dea seama maii tir ce a pierdut (iti spun din prp experienta ) si eu am pierdut p cineva d curind.si mi-a rupt sufletul.dar asul meu e k nu am gresit eu .....succes

| 696969 a răspuns:

Dc stii ca a gresit asa de tare si asa de mult, ii poti da papucii si sa ma iei pe mine!