| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa-l urasc!
Nu-l mai suport! Am ajuns sa urasc pe cineva pentru prima data in viata.
Fostul meu prieten. de acum 2 ani nu vrea sa inteleaga am dreptul sa aleg pe oricine sa-mi fie iubit! DE cand m-am despartit de el acum 2 ani nu am mai cautat un iubit. dar acum ca am gasit unul.sa gasit dracu sa-si bage coada. si crede ca din cauza lui m-am despartit de el [ cea ce e total neadevarat]
I-am explicat ca nu sunt un obiect si sa ma lase in pace fiecare cu viata lui si degeaba. Apoi a in ceput sa devina badaran sa bea si sa-mi faca scandal... Apoi si-a cerut scuze si prima oara i-am zis 'NU' apoi s-a rugat de mine jumatate de an si pana la urma l-am iertat apoi a inceput din nou.
El crede ca i-am "ranit demnitatea" combinandu-ma cu altu. e pur si simplu un magar!
Eu nu mai iert nu merita! CE face, face numai sa-mi faca mie rau.
SE crede cel mai bun, cel mai tare.si nu e nici jumate din cat se crede.
El spune ca ii pare rau si ca el nu mi-a facut nimic. si nu stie de ce nu-l mai suport deloc.
Iar eu i-am explicat de atatea ori. m-am saturat sa ii explic si sa-i tot explic! Vreau sa ma lase in pace o data! Plus ca mai si comenteaza orice despre prietenul meu zice ca-s o fraiera si de ce ma uit la el. ce vad la el.[cum spuneam el se crede cel mai bun]
Cum sa-l fac sa ma lase o data in pace?
Ps : Fundoaie.

Răspuns Câştigător
| Komododragosh a răspuns:

E foarte stresant prietenul tau, sau fostul ca nu prea am inteles daca inca mai esti cu el sau nu. In fine, tu ai devenit o obsesie pentru el, se gandeste mai mereu la tine si vrea sa fie mereu in centrul atentiei tale, dar din pacate obsesia si iubirea sunt 2 lucruri foarte diferite! Obsesia, sau posesivitatea este comportamentu aspru, violent si exagerat a unui om cand vrea sa pastreze ceva sau pe cineva langa el mereu, fiind in stare sa comita tot feluri de greseli, el nedandu-si seama. Faptu ca i-ai explicat de atatea ori da dovada de mandria lui si de aroganta lui, nu baga de seama ce crezi tu sau ce sentimente ai fata de el, el crede ca te merita, sau mai bine zis considera ca te-a castigat si ca e doar hotararea lui daca ramaneti impreuna sau nu. Nu te mai lasa tratata asa draguto, intotdeauna vei avea parte de reprosuri, intotdeauna iti va scoate ochii cu ceva gen "ti-am luat aia, acum da-mi o recompensa" sau "vai, ce ti-a placut la ala ca eu sunt mult mai bun" si fel si fel de observatii! Iti meriti si tu libertatea, ai drepturile tale si nu se merita sa suferi pentru un asemenea om! Explicatiile nu au dat roade, ignora-l, nu-l mai baga in seama cu absolut nimica, nu ceda la nimica care vine din parte lui cum ar fi cadouri, cereri de iertare sau vorbe dulci. Tine minte, asemenea gesturi frumoase sunt doar de moment si cand o sa aveti o relatie din nou, dupa cateva zile rutina se va lua. Nu se va schimba draguto si sper sa te convingi de asta de pe acum, astfel vei evita ani de suferinta si de pierdere de timp!

6 răspunsuri:
| Anecherry a răspuns:

Il urasti, deci inca iti pasa. proasta alegere.
laughing) genul de retardat care se crede buricul pamantului, dar are iq'ul mai mic decat numarul de la pantof. pe langa asta e si foarte posesiv, si idiot daca in 2 ani de zile nu a reusit sa isi gaseasca alta fata si sa te lase efectiv in pace. nu te mai stresa, pentru ca prin asta ii dai si mai multa satisfactie. priveste'l cu indiferenta, cu intelegere si compasiune.
parerea mea e ca si tu gresesti. faptul ca'i dai atentie, ca mentii legatura cu el, si mai ales ca'i arati ca'ti pasa. nu zic ca o faci intr'un mod direct, dar indirect cu siguranta.
in concluzie, pentru ca vorba multa e saracia omului, da'i ignor pe toate planurile: mess, fb, telefon etc etc etc. poate iti va fi greu pentru o perioada, dar asta asta e cea mai eficienta metoda. nu mai da apa la moara, si nu te pune cu prostu pentru ca are mintea odihnita. multa bafta, bye.

| BGI a răspuns:

Solutii posibile:
(1) Vorbiti cu parintii lui!
Daca nu functioneaza:
(2) Mergeti la politiewinking
Daca nici asta nu merge:
(3) Vorbeste cu actualul tau iubit, si spune-i sa ii traga o mama de bataie.
Daca nici asa nu merge, reaplicati punctul (3) pana cand va functiona.
Cu astfel de persoane ( {{Anna}}: genul de retardat care se crede buricul pamantului, dar are iq'ul mai mic decat numarul de la pantof) nu poti rezolva pe cale amiabilahappy

| MyShadow a răspuns:

PSiholog. Imi pare rau, dar daca a inceput sa bea trebuie sa iei atutudine. Incearca sa vorbesti cu parintii lui, a facut o obsesie care o sa duca la nebunia lui. Imi pare rau, dar ai nevoie de ajutor specializat pentru el. Incearca sa-i explici asta parintilor, daca ei nu te asculta, vorbeste cu psihologul scolii, nu poti lasa timpul sa treaca. Au fost cazuri in care s-a ajuns foarte rau, ma refer la inchisoare, ai mare grija.

| MyShadow a răspuns:

PSiholog. Imi pare rau, dar daca a inceput sa bea trebuie sa iei atutudine. Incearca sa vorbesti cu parintii lui, a facut o obsesie care o sa duca la nebunia lui. Imi pare rau, dar ai nevoie de ajutor specializat pentru el. Incearca sa-i explici asta parintilor, daca ei nu te asculta, vorbeste cu psihologul scolii, nu poti lasa timpul sa treaca. Au fost cazuri in care s-a ajuns foarte rau, ma refer la inchisoare, ai mare grija. Multa bafta. Sper sa reusesti sa treci peste. Daca mai merge mult asa, poti sa innebunesti si tu, sa intri intr-o parte a inconstientului care sa e duca la disperare.

| mykyshor a răspuns:

Daca inca te suna, sau vine dupa tine pe unde mergi tu, incearca sa schimbi numarul de telefon.sau macar daca aveti aceiasi prieteni comuni, spune-le lor ca mergi in cu totul si cu totul alta directie.si ar fi mai bine, daca nu l-ai mai baga in seama.iar daca el tot continua, vorbeste cu el si spune-i ca nu mai exista cale de intoarcere. sper ca vei reusi! funda?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa existe o lege prin care noi fetele, sa putem sa ii omoram pe toti psihopatii astia care ne complica vietile.Astia si asa n-au viata (normala).Bine...hai ca glumeam.Sau poate nu...