| anonim_4396 a întrebat:

Am incercat pentru prima oara metoda calendarului si sunt putin ingrijorata pentru ca mi-a intarziat 3 zile menstruatia si am mai citit pe siteuri si pe forumuri, diferite pareri despre care ar fi perioada fertila.Si sunt putin nedumerita si ingrijorata! imi doresc mult un copil.insa nu e inca momentul! E posibil sa existe dereglari menstruale in momentul inceperii unei astfel de metode? ( nu am folosit niciodata metode contraceptive artificiale)

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este cazul sa existe dereglari la folosirea unei alte metode. Dar nu o inveti de pe forumuri, ci o discuti cu ginecologul. Si asa tot are un risc marisor de sarcina (macar 10-20% pe luna). Oricum, e prea devreme pentru griji sau teste de sarcina. Mai asteapta si in a opta zi ed intarziere, fa un test de sarcina din prima urina de dimineata.