| Dada1122 a întrebat:

Am invitat o prietena de care îmi place la banchet dar nu sunt sigur dacă trebuie sa o iau de acasă sau nu. Și când ajungem la locație dacă trebuie sa stam tot timpul împreună sau cum sa intram. Va rog mult.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ar fi frumos s-o iei de acasa, si ea cred c-ar aprecia gestul asta daca are un minim de educatie si nu-i genu de printesa care crede ca totul i se cuvine.
Nu trebuie sa stai doar cu ea, si ea o sa stea cu prietenele ei cum si tu o sa stai cu ai tai, dar nici s-o ignori toata seara. Te duci, stai cu ai tai, eventual o mai iei la dans.

| RoCkKiD a răspuns:

Vorbeste cu ea, vezi daca vrea sa o iei de acasa. Poate nu e ii e comod sa o iei de acasa, o fi rusinoasa, nu vrea sa te prezinte inca familiei, pot fi o multime de motive si poate vrea sa va intalniti altundeva. Dragut ar fi sa-i iei o floare (nu un buchet) un trandafir e dragut cand te intalnesti cu ea ca sa mergeti la locatia cu pricina.

Cat despre banchetul in sine, da ar trebui sa fii alaturi de ea pe tot parcurul serii, sa o scoti la dans, sa o servesti cu suc cand are paharul gol (sau ce bauturi aveti), evident o intrebi daca mai doreste nu tot torni (e mai valabil cu alcoale dar merge si la voi).

Daca isi si place de ea, o sa ai sansa sa o scoti la aer si o sa aveti niste momente solo, daca nu, comporta-te frumos ca fetele vorbesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai invitat fata la banchet, ai obligatia sa mergi sa o iei de acasa!
Evident ca te duci la usa ei, asa cum este normal si frumos, cu un buchetel de flori, sau 1 singura floare. Suni la usa si cand iti deschi parintii ei, saluti politicos si le spui de ce esti acolo.
Cand ajungi la banchet, este important a stai mai mult cu fata cu care ai venit, chiar daca la un moment dat vei mai dansa si cu altele, ai totusi obligatia si bunul simt, sa te intorci la ea si sa stai in mare parte a timpului cu ea, conducand-o acasa, la terminarea banchetului.
Astea sunt lucrrui care tin de bunul simt si de educatia primita de la parinti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este mai elegant să o iei de acasă.
Apoi, dacă ai invitat-o este preferabil să stați împreună. Dacă totuși mai este cazul să stai de vorbă și cu alți colegi, nu o lăsa singură.
Dacă o părăsești chiar și pentru 5 minute, să te asiguri înainte că ai lăsat-o cu o persoană cu care i-ai făcut cunoștiință în prealabil.
Așa ar fi frumos, așa ar fi elegant, așa ai fi cavaler. Iar la plecare să o conduci din nou până acasă.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai invitat-o la banchet, mergi sa o iei de acasa. Acolo sa te comporti cu ea ca un adevarat gentelmen.

| croissant a răspuns:

Daca ai invitat-o frumos ar fi sa o iei de acasa si sa va duceti impreuna. Daca ea nu ii stie pe nimeni de acolo nu o lasa singura, fa-i cunostiinta cu prietenii tai