| oana_4134 a întrebat:

Am luat AC yasmin o luna de zile, dupa 17 pastilute am avut primul contact sexual. a fost neprotejat pentru ca ne-am gandit ca si pastilele astea trebuie sa aiba un efect happy. dupa am mai avut contacte dar nu si-a mai dat drumu in mine ca ne-am gandit ca e riscant... apoi am luat pauza de sapte zile...pentru menstruatie. a 3 zii mi-a aparut menstruatia. am avut 2 zile si dupa ceva scurceri foarte reduse. in timpu asta am mai avut contacte sexuale. acu sunt in a 8 zii in care ar trebui sa reincep cu AC dar nu am reusit sa fac rost de o alta cutie. daca incep din a 9 zii are ceva? sunt sanse sa fiu insarcinata? :-ss astept un raspuns va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata, dar exista riscuri sa ramai daca incepi in ziua a noua si, in plus, sa faci dezechilibre hormonale. Incepe-le asa si du-te neaparat urgent la ginecologul care ti le-a prescris si care iti supravegheaza tratamentul.

3 răspunsuri:
| oana_4134 explică:

Si a doua cutie trebuie sa o incep la aceeasi ora?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, poti schimba ora, dar toate pastilele din cutie trebuie sa le iei la aceeasi ora ca pe prima. E bine sa te hotarasti asupra unei ore sa nu o schimbi des, dar schimbarea o poti face la inceputul unei noi cutii. Nu uita de ginecolog si, as zice eu, prezervativ macar 15 zile de la inceperea noii cutii.

| oana_4134 explică:

Va multumesc mult pentru sfaturii. am sunat la doctor si i-am povestit tot happy a zis ca nu are nimim daca incep din a 9a zi. si a zis sa le iau cat mai repede... totu e ok:* va multumesc pentru ca ma-ti ajutat cu parereabig grin... pe prospectu de la yasmin scrie 7 zile de protectiebatting eyelashes big hug saru-mana:*