| Sara2 a întrebat:

Am luat aseara pilula de a 2 zi pentru siguranta mea, ma simt minunat, parca nici nu as fi luat-o, cred ca e mai bine ca sunt linistita cel putin nu? nu imi venise ciclul si de aceea nici pana acum nu mi-a venit, e ok?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te-ai dus la ginecolog si ti-a prescris-o in urma unui consult, e relativ ok. Deja ginecologul ti-a facut o schema de noi consulturi (probabil peste 2 sau 3 saptamani, peste o luna, peste 3 luni, 6 luni si un an sau chiar mai des). Atata timp cat o respecti, vei reusi sa depasesti momentul fara mari probleme (tumori, infertilitate).

| Cautraspuns a răspuns:

Cand ai avut contact sexual? I se spune pilula de a 2a zi deoarece este folosita in primele 72 de ore dupa contact, adica daca o iei mai tarziu de 3 zile ea nu mai are nici un efect! Daca esti sigura ca ai luat-o cand trebuia nu exista nici o problema! In legatura cu ciclul acesta poate intarzia cateva zile, dar daca nu iti vine fa o vizita la un ginecolog de urgenta.Succes!