| ely1991 a întrebat:

Am luat marvelon 28 timp de 2 luni dar am fost in farmacii si nu am gasit decat marvelon 21 ce sa fac? pot sa iau in continuare marvelon 21? se intampla ceva? as vrea sa stiu dar repede multumesc.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU se intampla nimic, primele 21 de pastile din Marvelon 28 sunt identice cu cele din Marvelon 21. Ultimele 7 pastile din Marvelon 28 sunt goale, nu contin nimic, ele sunt puse pe folie doar ca sa nu faci pauza si sa uiti sa iei pastilele.
Asadar, ia Marvelon 21, la terminarea foliei fa pauza 7 zile si in a 29 a zi incepe o noua folie (prima pastila din fiecare folie trebuie sa cada exact in aceeasi zi a saptamanii).

| MissCamelia a răspuns:

Nu se intampla nimic, iei marvelon 21 si faci o pauza de o saptamana dupa ce termini folia, diferenta este ca 28 avea ultimul rand de pastile placebo, pastile care nu aveau hormoni, rolul lor era sa te ajute sa nu uiti sa iei pastilele.