| nicoleta_6904 a întrebat:

Am luat timp de o luna marvelon 28.Prima menstruatie in aceasta luna m-a tinut 3 zile.Am renuntat la medicamente acum o saptamana s azi mi-a venit din nou.De ce? E ceva grav? Va rog sa raspundeti repede

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. E normal ca menstruatia cu anticonceptionale sa dureze 3 zile.
2. inteleg, desi nu ai zis clar, ca ai intrerupt pastilele cumva in mijlocul foliei. Daca am inteles bine, atunci ai o sangerare disfunctionala data de administrarea incorecta a anticonceptionalelor. Nu e foarte grava in sensul ca probabil se va opri in cateva zile singura, dar nu poti sti care sunt efectele pe care acest dezechilibru auto-provocat le are asupra starii tale de sanatate si fertilitate. Asteapta vreo 3 zile si indiferent daca se opreste sangerarea sau nu, du-te la ginecolog.
Daca am inteles eu gresit si ai intrerupt pastilele la terminarea foliei, atunci sangerarea este anormala si ar trebui sa mergi cat mai repede la ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti fa nici un fel de probleme. E am luat marvelon 8 ani si stiu cum este. Te rog sa te inveti de la mine si sa nu le iei mai mult de un an si sa nu faci macar o luna sau 2 pauza. Poate medicul ti-a zis ca nu trebuie sa faci pauza sau ceva de genu asta da iti spun ca asa mi-a zis si mie si mi acum 6 luni era sa raman sterila din cauza lor. Acuma sunt insarcinata in 3 luni si ma bucur enorm. Deci in legatura cu faza ca tia venit ciclul e foarte ok si e din cauza ca leai intrerup. Stai linistita ca totul va fi ok chiar sa nu te spperii daca te va tine de data asta mai mult sau nu. E ok.Stai linistita nu iti fa griji ca e ok