| JuneRain a întrebat:

Am mai pus o intrebare pe tema asta,dar nu m-am facut explicita. Am o prietena care admira un baiat,il place! el are mai multe studii ca ea! Credeti ca el "se va uita"la ea pentru o eventuala relatie(de durata,eventual casatorie)? ma refer strict la nivel studilor,nu la aspectul fizic sau partea materiala! vreau raspunsuri serioase si detaliate, dau funda, promit!

13 răspunsuri:
| FrozEenSoul a răspuns:

De ce nu? Adica, daca esti proasta ( ma refer note mici...) si te duce capul (sa faci invarteli, treburi) De ce nu? Adica pentru mine un om prost, nu e un om care nu e "citit" e un om care nu stie sa se descurce in viata asta de... Da, se uita la ea de ce nu? Adica daca se plac, normal ca nu o va lasa. Bafta si succes

| missoriginal a răspuns:

Uite acum nu vreau sa fiu rea insa de obicei persoanele cu un anumit nivel de studii isi aleg persoane de acelasi nivel ca ele.
Spre exemplu un baiat cu facultate nu cred ca si-ar lua o fata doar cu liceu...sa zicem ca nu e in interesul lui si sa zicem ca ar lua`o...relatia nu prea ar avea viitor deoarece mereu intervin chestii de genul:familie, parinti, situatie financiara).
Asta e viata reala, nu sunt basme cum ar fi Cenusareasa, Alba ca zapada sau mai stiu eu ce!
Sa`ti dau un exemplu:
Am un var care a facut facultatea iar anul asta termina si masteratul iar tatal lui lucreaza in politica deci e,, bazat''. Viitoarea lui sotie nu are o situatie financiara tocmai buna insa parintii ei au facut mari sacrificii pentru a o mentine in scoala iar anul viitor termina si ea masteratul.Deci asta e...aici e exact invers:nu banii conteaza ci studiile si manierele.
Stiu ca mesajul meu este posibil sa fie mai sever insa asta este realitatea.

| FrozEenSoul a răspuns (pentru missoriginal):

Eu as luao, daca m-ar intelege si m-ar iubi. Poate sa zica mama/tata ce o vrea daca o plac si ma place as luao de nevasta tongue.

| missoriginal a răspuns (pentru FrozEenSoul):

Bineinteles!
Exista si cazuri fericite insa exista foarte multe persoane care nu accepta persoane inferioare lor ca sa zic asa.
Tu esti un baiat care priveste dincolo de bani, studii insa daca ai merge intr-o zi intr-o facultate si le-ai prezenta o fata draguta insa doar cu liceu foarte putini se vor arata interesati.Doar daca acea fata e vreo frumusete rara...
Asta e, in ziua de azi unele persoane isi aleg perechea dupa aspect, studii si buget.
Trist dar adevarat.

| FrozEenSoul a răspuns (pentru missoriginal):

Stiu si eu ca in ziua de azi, banii conteaza si frumusetea conteaza! Dar, pe mine nu ma intereseaza ca o fata sa fie plina de bani si sa arate ca Pamela Anderson! Adica, cu ce te ajuta banii? Cu banii in primul rand iti faci dusmani si o sa mori de grija lor. Frumusetea? Frumusetea e trecatoare! Dar frumusetea sufletului, e pe veci! Nu as sta cu o fata care are bani, sa o pap de bani. Adica, mie imi place sa muncesc, adica sa fac treaba pentru acei banuti.

| missoriginal a răspuns (pentru FrozEenSoul):

Chiar e placut sa mai vezi persoane din cand in cand care nu se uita doar dupa bani sau aspect.
Nu zic ca banii nu sunt importanti deoarece daca ai si bani si o sotie iti poti face o casa si sa traiesti fericit pana la adanci batraneti.
O femeie e perfecta daca e fidela, o gospodina buna si de ce nu si putin cocheta.
Eu dintotdeauna mi-am admirat parintii deoarece chiar daca au functia pe care o au nu sunt niste ingamfati care nu se mai satura de bani, cu nasul pe sus ca ei sunt prieteni cu cutare sau celalalt cutare.
Mama chiar daca e ocupata cu serviciul mereu cand are timp face mancaruri de te lingi pe degete si nu e ca celelalte care toata ziua la salon, la manichiura la shopping.Nu foloseste creme antirid sau alte prostii si la 36 arata de 19.
De tata nu mai spun care mereu cand mergem la padure sa facem gratar vine in pantaloni scurti si arata foarte comic serios.Nici nu zici ca e director de firma.Sunt oameni obisnuiti.
Cel mai bine e sa-ti alegi o persoana fara scheme si pretentii chiar daca e mare frumusete.Iar cei cu bani chiar daca isi aleg partenerii dupa buzunar nu vor avea vreun viitor prea stralucit zic eu.
Nu cred ca vreun barbat ar vrea langa el o frumusete rara dar care se mentine doar cu salon, manichiura, cumparaturi si care iti mananca banii si zilele.

| FrozEenSoul a răspuns (pentru missoriginal):

Multi ani inainte pentru mama ta. Genul asta de oameni imi plac, adica de ce sa imi fac prieteni, oameni ingamfati cand nu simt nici o distractie langa ei sau macar niste clipe de poveste big grin? E foarte frumos sa ai o familie unita si te simti chiar foarte bine (asta daca... gandesti laughing, adica mai sunt si adolescenti care pentru ei drogurile si tigarile conteaza ). Chiar imi doresc sa am o familie fericita. Mai bine sa am langa mine o femeie sincera, iubitoare si intelegatoare, decat sa am o femeie care sta toaaata ziuca prin mall-uri si saloane. Nu zic sa nu se duca, e dreptul ei, dar nu NON-STop. Adica, trebuie si ea sa se intretina big grin. Dar mai este pana atunci, raman la varsta mea de 16 ani sa mai vesez putin happy

| missoriginal a răspuns (pentru FrozEenSoul):

Exact!
Acum serios dar nu stiu de ce dar asa ma enerveaza astia care fumeaza.Adica nu ca ma enerveaza dar nu stiu de ce nu ii suport.
Spre exemplu daca as avea un prieten foarte bun care ar fuma respectul meu fata de el ar scadea considerabil.Pur si simplu mi se pare o risipa de bani, timp si viata.
La fel ar fi si daca as avea un sot care ar fuma.Chiar i`as spune:
-Draga, ori te lasi de fumat ori o rezolvam altfel.
Dar asta nu ar fi nevoie deoarece eu nu mi-as alege o astfel de persoana.Sau cei care sunt chei.Adica serios acum...nu`mi plac barbatii de genu' asta(mi se pare ca ar fi mafioti).De fapt imi place doar de Garcea.El e simpatic.
In fine, multe nu`mi convin mie dar nici eu nu sunt perfecta asa ca no comment!
Eh...eu am 15 ani asa ca nu am chef sa incep cu griji din`astea de pe acum.Ii las pe altii sa o faca.

| FrozEenSoul a răspuns (pentru missoriginal):

Multi inainte. La faza cu "mi se pare o risipa de bani, timp si viata" Chiar risipesti bani, timpul si viata. In ziua de azi fumatul a devenit o fita. Asa mi se pare mie. Nu incerca sa ii spui unui om sa nu mai fumeze, pentru ca o sa fumeze mai rau si mai mult (poti sa faci cum vrei, asta a fost doar un sfat tongue ). Eu am prieteni care fumeaza, dar le-am zis sa se lase ca nu e bine. Si-au dat si ei seama dar nu vor. Nu au vointa. Eu nu le mai zic, dupa aia o sa zica ca mi-am creat o idee in ai face pe ei sa se lase de fumat. Ori, ii ajuti si apoi te "scuipa / uita". Eu ii las in pace, e viata lor, sanatatea lor, banii lor. Eu am incercat sa ii invat de bine, daca ei nu vor, nu am ce sa le fac!

| missoriginal a răspuns (pentru FrozEenSoul):

Adevarul e ca odata ce te`ai apucat cu greu te lasi...
Insa ei s`au apucat pe propria raspundere asa ca...ce sa le faci.
Poti sa le spui cat le-ai spune.Pe o ureche intra si pe alta iese.
Chestia e ca ei stiu ca nu le face bine insa nu prea isi dau interesul(unii)sa scape de acest viciu.
Isi fumeaza si banii si viata.

| FrozEenSoul a răspuns (pentru missoriginal):

Stiu, am sa iti las id - ul meu tongue La privat, daca vrei sa mai imi zici cv deoarece am facut aici gazeta laughing. JuneRain, imi cer scuze pentru ce a ajuns intrebarea ta.

| missoriginal a răspuns (pentru FrozEenSoul):

Da,ai dreptate:''>
Scuze JuneRainhee hee

| GheNsS a răspuns:

Tot ce este probabil daca abi sunt intelectuali sau cam gasit dei este posibila o relatie de 3 4 ani buni de ce nu o casatorie. Oameni de acest gen pun baza pe studi deci automat si intr-o relatie baza este aceasta.