| brandusaalisa a întrebat:

Am mai pus odata intrebarea dar pur si simplu nu am primit un raspuns care sa ma ajute foarte mult. Am aproape 24 de ani si am hotarat cu sotul meu sa facem un copil Am intrerupt si antionceptionalele pe care le luam pentru dureri menstruale.Mentionez ca le-am intrerupt acum 3-4 saptamani.Am facut-o neprotejat de 3 ori cu finalizare inauntru doar ca acum 3 zile mi-a venit menstruatia.Deci habar nu am daca sunt insarcinata sau e o dereglare, sau ciclu peste sarcina cum se intampla in multe cazuri.Pentru ca inca nici simptome nu am iar pentru un test de sarcina sau mers la ecograf e mult prea devreme si multe doamne mi-au spus ca nu are ce sa se vada deocamdata decat dupa o luna cam asa. Voi ce credeti, care e parerea voastra? Imi doresc enorm acest copil

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarcinata in perioada nefertila, pentru ca sexul cu 3 zile inainte de menstra, iti spune clar ca erai in perioada nefertila.
Ca sa ramai gravida, trebuie sa faci sex in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, ca atunci se produce ovulatia si atunci ai perioada fertila!

| mihai69 a răspuns:

Nu rămâi gravidă cu una, cu două! Încercați în continuare, faceți sex zilnic, în special în perioada fertilă, dar nu numai.
Dacă nici după un an de zile nu se întâmplă nimic, e cazul să consultați (amândoi) un medic.

| relian a răspuns:

Daca deja ti-a venit ce sa mai ai, deci nai nimic. Pune si faceti sex asa in fiecare zi sau macar la 2 zile laughing faci si sport cu ocazia asta.Nu ai spus cum ai ciclu daca il ai regulat sau nu. Daca ai ciclu neregulat bagi sex la greu nu ai cum sti perioade in cazu asta deci faci gimnastica sexuala ca e buna face bine oricum laughing Deci parerea mea daca deja esti la menstruaitie este ca n-ai cum sa ramii.Adica cei aia menstruatie? Odata ce ovulu a fost fecundat gata cel putin eu asa stiu s-a inchis pravalia, menstruatie este despreinderea mucoasei uterului si pregatirea pentru un nou ovul, deci daca sar desprrinde ceva sar duce de suflet ovulu ala.Si ai facut sex de 3 ori si deja vrei sa ramii naspa baga acolo munca la greu.Deci spor la treaba

| HLucian a răspuns:

Buna. Celebra vorba..cu rabdarea treci si marea, cu siguranta o stii! Eu spun sa apelezi la ea. Mai asteapta putin timp. testul de sarcina iti confirma mult mai bine decat o poate face oricine altcineva.