| mariastefania50 a întrebat:

Am menstruatia neregulata, mi-a venit in 20 septembrie iar in 31 octombrie am facut pentru prima oară sex neprotejat, pe atunci având întârziere 13 zile,totul a decurs repede,nu am simțit să ejaculeze,ba chiar a scos-o înainte, oricum pentru prevenție am luat pilula de a 2-a zi la o oră după incident,peste o săptămână mi-a venit menstruatia, m-a tinut 6 zile,părea o menstruatie normala si abundenta,pe sfârșit avea o culoare spre negru asta probabil de la sângele vechi din luna anterioara, intrebarea mea este dacă sunt șanse să fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a fi insarcinata se poate exclude in totalitate in cazul in care sangerarea a tinut 6 zile si a fost abundenta, fiindca se poate considera ca a fost o menstruatie autentica.
Pur si simplu cu scopul de deveni perfect linistita sufleteste poti sa-ti faci un test de sarcina incepand de maine fiindca de la data la care a fost intretinut actul sexual au trecut cele 21 de zile necesare pentru ca rezultatul obtinut sa fie in proportie de peste 99% valid, valabil si mai ales corect. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai ciclul de tip neregulat, nu se poate vorbi de intarziere, fiindca nu face sens. Intarzierile pot apare doar in situatia in care ai ciclul regulat, adica se succede fix la acelasi numar de zile, luna de luna (ceea ce nu-i cazul tau).
In cazul ciclului menstrual de tip NEREGULAT, sexul se face intotdeauna numai cu protectie, pentru ca nu se poate calcula niciodata perioada fertila, ovulatia sau urmatoarea data a ciclului menstrual.
Pastila de a doua zi etse indicata sa o iei de urgenta, in caz de accident, doar 1 singura data in viata, din cauza efectelor sale negative foarte rele pentru corpul uman.
Cum tu ai luat pastila de a doua zi, acum au un ciclu fortat.
Nu exista sange negru de luna anterioara, ca ai fii facut septicemie daca statea atata vreme, acel sange inchegat. Sangele se coaguleaza in 8-12 minute, posibil mai mult cand este amestecat cu secretie vaginala, dar isi schimba culoarea din rosu in grena sau maro inchis, cand oxideaza.
Cel mai probabil a existat o sangerare minora, cu o zi inainte sa-ti vina ciclul menstrual, care s-a coagulat si a fost eliminata odata ce fluxul menstrual s-a pornit.
Nu sunt sanse sa fii insarcinata odata ce ai luat pastila de a doua zi, care-i recunoscuta ca o "bomba hormonala" ce matura totul in calea ei.
Din pacate, acum incep efectele adverse ale pastilei.