| Anasta3isa a întrebat:

Am nelămurire cu mine însuși sunt într-o relație care nu știu dacă ma simt bine sau nu. efectiv nu mai știu ce e cu mine nu discut cu nimeni despre supărările mele și am început sa mă simt sufocată de toate chestiile. ma simt nefericită. dar ceva din mine spune ca ma iubește. el s-a schimbat nu mai este ca la început când m-am mutat la el în apartament am găsit încă lucruri de la fosta și m-a deranjat foarte tare am găsit și poze el zice ca le-a uitat
Acum am făcut curat și am găsit într-o cutie de ciorapi niște creme erotice el cu mine nu a folosit niciodată jucări sau uleiuri etc. Și ma simt și frustrata sexual am fost virgină la el și ma așteptam să fie altfel ma simt dezamăgită îmi imagineam ca o sa avem seri fierbinți și romantice dar nu prea sa întâmplat, în rest ma susține financiar, dacă doresc ceva îmi cumpăra în rest nu face nimic nu ieșim nicăieri nu facem nimic împreună doar ce ne mai uitam la filme și atât mam săturat ????. Va rog sa nu îmi vb urât dacă vi se pare ca exagereaz sau altceva pur și simplu simt nevoia de a ma descarca și nu am cu cine.
Nu știu dacă exagereaz ca vreau prea multa atenție vreau și eu sa fim normali.
Poate oi fi eu nebună ca altfel nu îmi dau seama.

Răspuns Câştigător
| Cavaler001 a răspuns:

Poate nu te apreciază cum trebuie și se mai gândește la fosta.
Daca zici că ați vorbit și nu se rezolva nimic trebuie sa iei masuri.
Știu ce înseamnă relație normală și chiar nu ceri prea mult de la el. Nu e de ajuns ce face părerea mea, dar e alegerea ta ce vrei de la el, de la viață.
Bafta.

| Anasta3isa explică (pentru Cavaler001):

Da asta așa e.
Și frica mea cea mai mare este dacă încă se mai gândește la ea sau încă nu poate trece peste.
Eu sper doar sa fie un moment mai stresant care durează mai mult. toată lumea are probleme poate trece și putem fi din nou fericiți

| Cavaler001 a răspuns (pentru Anasta3isa):

Depinde ce înțelegi tu prin moment.
Multa lume trece prin probleme din teama de schimbare.
Tu ești cea mai în măsură să decizi asupra fericirii tale.

29 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sexul fără casatorei nu e binecuvnatat de Creator și nu aduce fericire pe termen lung, enormalsă te simți frustrata.

| Anasta3isa explică (pentru ania):

Hai nu ma nebuni

| Cavaler001 a răspuns (pentru Anasta3isa):

Bravo happy

| MarianWLF a răspuns:

Scopul unei relatii e sa te faca fericita, daca nu e nici urma de aceste sentimente inseamna ca exista probleme, orice schimbare mica o simti instant in relatie, nu cred ca a uitat de poze, nici de creme, nu avea cum, tu poti sa il crezi faci cum doresti.
Are retineri fata de tine sau a inceput sa dezvolte dezinteres, nu te incalzeste cu nimic ca iti cumpara nu stiu ce, ai dreptul sa stii ce se intampla si sincer, fara ocolisuri, fara minciuni, nu poti continua o relatie in care te simti invizibila, ai dreptul sa te simti iubita, ai dreptul sa astepti afectiune din partea lui, atat morala cat si fizica, sa nu-i dai voie sa te faca sa crezi ca ceri mult, asteptarile tale sunt normale, comportamentul lui nu e normal, daca voia o simpla prietena nu trebuia sa iti iroseasca timpul.

| Anasta3isa explică (pentru MarianWLF):

Corect! Mereu simt când ceva e ne în regula. Nu știu dacă are rețineri
Dar oricum nu mai este interesat ca la început. Credeam ca sunt nebună și ca exagerez ca cer prea mult eu fiind mai tânără ca el. nu știu ce sa fac sunt confuză o sa mai aștept poate se va schimba poate este și el stresat. îți mulțumesc frumos pentru ca m-ai ajutat sa îmi dau seama ca nu sunt nebună și ca îmi doresc lucruri normale happy Dumnezeu sa te binecuvânteze!

| MarianWLF a răspuns (pentru Anasta3isa):

Nu accepta mai putin decat oferi tu, succeswinking

| Violleta2022 a răspuns:

Incorect: "Am nelămurire cu mine însuși"
Corect: Am o nelamurire cu mine INSAMI!

Pare ca nu-i dragoste, ci o relatie platonica, posibil ca tu-i oferi confort si ocazional sex, iar el iti ofera sustinere financiara.
Pare ca el inca se gandeste la fosta lui, poate inca o iubeste si nu a scapat de umbra ei, suferind in tacere dupa ea, caz in care relatia cu tien este una de tampon, fara sentimente.

Totul se poate clarifica in momentul in care aveti comunicare si fiecare spune ce-l nemultumeste si cum vede el relatia actuala, ce ar trebui facut ca sa va imbunatatiti relatia, sau sa va despartiti, fiecare mergand pe drumul lui.

| Anasta3isa explică (pentru Violleta2022):

Bună draga mea,
Eu nu am cerut la nimeni lecții de limba română, când o să am nevoie o să te chem că vad ca dai pe gratishee hee)
Și ți-ai dat cu părerea prost în cazul ăsta!
O seară bună.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anasta3isa):

La ce mai ceri sfaturi, daca esti incapabila sa le accepti?

| Anasta3isa explică (pentru Violleta2022):

Nu ești obligata de a îmi da sfaturi așa cum nici eu nu sunt obligată sa accept sfaturile talewinking așa că o zi bună

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anasta3isa):

Nu-i vorba de obligat aici, ci de efortul pe care unii dintre noi il depunem ca sa-ti dam sfaturi ajutatoare, doar ca esti prea mica ori prea limitata, ca sa accepti toate sfaturile reale care te-ar putea ajuta in viata.

| Anasta3isa explică (pentru Violleta2022):

Ba da! Nimeni nu este obligat sa dea sfaturi cine vrea vrea cine nu nu! Așa cum nici eu nu sunt obligata sa iau în considerare orice sfat!
Dacă vine unul și îmi scrie: " sfatul meu este sa te arunci de pe bloc".
Eu ar trebui sa îl accept ca asa mi-a scris nu știu cine?
Eu urmez sfaturile care cred ca mi s-ar potrivi mie.
Mie de exemplu nu mia plăcut cum ai scris nu îl vad ca pe un sfat și plus de asta ai venit tu repede să mă corectezi tu pe mine gramatical de parca ai fi tu profesoara mea cine te încrezi tu sa ma corectezi tu pe mine?
Nu ma cunoști și nu îmi ști situația ca să vi tu sa ma corectezi dacă te interesează Eu nu am locuit în România de loc am fost doar în vacante și eu zic ca ma descurc destul de bine în a scrie limba română! E important ca ma înțelegeți ceea ce vreau sa spun. Te rog nu îmi mai scrie ca deja ma enervezi! O zi bună!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anasta3isa):

Esti prea micuta si incapabila sa intelegi ce-ti scriu, de aceea te coporti ca o fetita razgaiata, care din start refuzi sa accepti si sfaturile adultilor.
Iar daca te enervezi, mergi la medic si primesti ajutorul necesar.

| Anasta3isa explică (pentru Violleta2022):

Eu cred ca tu ori ești nebună ori ești pe menopauza ca altfel nu îmi dau seama tu ai probleme mintale tu nu poți să accepți ca cineva nu îți vrea sfatul eu trebuie sa iau obligat forțat sfatul ca ești tu nebună big grin de unde dracu ști tu că-ți ani am eu și cum e comportamentul meu? apropo se scrie comporți nu coporti doamna profesoara vezi ca de foame mănânci litere laughing))
A scuză-mă pe mine că așa reacționez eu când dau de oameni tâmpiți ca tine!
Și nu mai sta cu botul aici la mine altă treabă nai? happy iar dacă te dai așa adultă ia și pune mana și spala gătește Fă-ți copii ia-ți bărbat nu mai sta tu aiurea sa dai mari sfaturi pe online te încrezi marea psiholoagă aici pe internet pune mâna și Fă-ți studii de psihologie dacă îți place și nu îți mai pierde timpul aici degeaba ca am văzut eu ce sfaturi dai și la alți te comporți ca o acritura! Și sa ști nu am nevoie sa îmi răspunzi la acest mesaj vezi-ti de treaba ta asta e ultima data care îți zic!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anasta3isa):

Tie nu-tie ste rusine sa vorbesti asa, cu cine nu cunosti?
hal de educatie de mahala ai primit, daca esti total incapabila sa cuplezi creierasul ala la gurita si scoti niste prostii, care te fac naibii de rusine.
Vad ca razi ca proasta in targ, de propriile tale prostii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Citind ce ai scris, eu trag concluzia ca daca te simteai iubita in urma eforturilor lui, automat aparea si fericirea, pe cand tu marturisesti ca te simti nefericita si confuza, frustrata pe plan sexual. Obligatoriu de discutat aceste sentimente negative si cu el, fiindca altfel nu se va rezolva nimic de la sine.Comunicarea e cheia, poate ca el habar nu are, crede ca totul merge bine intre voi? Poate ca el nu resimte nevoia de diversificare in ce faceti impreuna? Repet, vorbiti! Apoi, pe plan financiar sa stii ca nu este ok sa fii dependenta de el, trebuie sa iti iei viata in maini, nu sa astepti sa fii intretinuta.Suna dur, dar este calea cea mai sanatoasa pentru amandoi, te va salva de la multe alte probleme care pot lua nastere.

Iar pentru feminin singular se foloseste insami.

https://diacritica.wordpress.com/......va-inseva/

| Anasta3isa explică (pentru dullcat):

Bună.
Da într-adevăr mă simt cam neglijată și nu ma mai simt prețuit ca la început. dar am discutat cu el eu sunt o persoană foarte directă în relația mea și foarte deschisă am stat de nenumărate ori si plângeam și ii spunem tot ce simt din tot sufletul și el spune mereu ca are un timp mai prost și trebuie sa îl înțeleg și ca ii pare rău că mă face să sufăr și ca voi vedea ca se schimba de un an tot asa o ține m-am saturat nu știu ce sa fac.
Și da chestia ca ma întreține cu bani ai dreptate dar oricum sunt în căutarea unui job și vreau sa muncesc și eu numai ca durează pana gasesc un job calumea și plus de-asta în ultimul timp am început sa neglijez anumite lucruri importante de făcut pentru mine din cauza ca ma simt foarte pierdută. îți mulțumesc pentru ca miai răspuns într-un mod frumos?

| dullcat a răspuns (pentru Anasta3isa):

Hmm, ok.Atunci subliniaza-i ca tu doresti sa il intelegeti, sa ai rabdare cu ce se intampla acum, perioada stresanta and everything, dar ca nu iti mai gasesti rabdarea, stiind ca a trecut un an si nu ai observat nici macar o mica schimbare pozitiva care sa iti dea speranta ca va fi totul bine, ca se poate.Mna, rabdarea e limitata, din pacate.Acolo unde exista iubire vei tot gasi rezerve, ea se mai formeaza in timp (asa simt/cred eu), insa depinde enorm de voi doi. Nu as vrea totusi ca asta sa fie o incurajare pentru a continua o relatie care este pe moarte. Exista o linie destul de incerta, fina, intre a rezolva ce se poate si a pune capat, astfel incat fiecare sa aleaga propriul drum separat.
Daca nu lucrezi sigur iti poti gasi timp pentru lucrurile alea importante, nu? Incearca cat poti.In felul acesta iti mai distragi mintea de la problemele relatiei. Mna, sper sa rezolvati (iar daca nu, nu e capat de lume) si sa iti gasesti un post bun in curand.Numai bine!

| siriusblack98 a răspuns:

Ceva imi spune mie ca omul fie este mai in varsta decat tine si nu prea mai are chef de chestiile tipice care au loc la inceputul unei relatii, fie poate acolo undeva gandul lui este in alta parte si nu prea ii arde de nimic. Discuta cu el si spune-i exact ce ai scris si aici si vezi cum decurge treaba ulterior. Nu ai multe variante sa stii, discutia deschisa este cam printre singurele optiuni.

| Anasta3isa explică (pentru siriusblack98):

Da nu știu cum ai nimerit-o dar este mai în vârstă ca mine.
Eu nu am experienta în relații este prima mea relațiile și de asta ma tot întreb dacă e ok asa sau nu.
Dar ceva din mine spune ca nu e ok deși îl iubesc. dar chiar dacă nu am experienta în relațiile sufletul meu îmi spune ca nu asa trebuie sa decurgă lucrurile în doi!
Și chiar am discutat de nenumărate ori cu el și i-am spus tot ce am pe sufletul câteodată am și plâns fiindcă mi s-a umplut paharul și el mereu își cere iertare și zice ca e stresat în ultimul timp din cauza munci ba nu știe ce e cu el mereu îmi zice sa am răbdare că mă iubește ca dacă nu ma iubea nu mai avea rost sa steie cu mine.
Dar totuși eu ma gândesc dacă nu ma mai iubește sau dacă el o mai iubește pe fosta nu știu ce sa cred?
Îți mulțumesc pentru răspuns?

| luxlux2488 a răspuns:

Deblocheaza chatul sa iti explic eu situatia cum este.

| Anasta3isa explică (pentru luxlux2488):

Nu știu cum sa umblu explica-mi dacă vrei

| luxlux2488 a răspuns (pentru Anasta3isa):

Trebuie sa intri in setari, measaje si acolo dai permite mesaje de la toti utilizatorii!

| luxlux2488 a răspuns (pentru Anasta3isa):

Intri in setari, mergi in jos la: Vreau să primesc mesaje de la
Selectezi Tooti membri TPU si dai save

| everything29 a răspuns:

Ce nu poti stapani creeaza nesiguranta. Lenea se transmite. Sclavia apasa. Inchisoarea mintii devine din ce ince mai securizata.Activeaza ti Vointa. 0coleste, fugi, razbate, pleaca de la rau. Fii libera.

| Roxdox a răspuns:

Din păcate ai dat de realitate, fără să fiu răutăcioasă ceea ce îți dorești tu cam își doresc toate fetele însă e prea puțin probabil să și primești chiar tot. vorbește cu el și roagă-l să te asculte dacă ai argumente concrete argumentează-i și exprimate cum știi tu mai bine chiar dacă o să-ți ia și 2ore apoi ascultă ce are de zis dacă e mai în vârstă decât tine poate doar nu realizează ce se întâmplă cu tine, uneori bărbații mai în vârstă își imaginează ca își iau direct neveste și se simt ca și cum ar fi căsătoriți de 10ani... uită să te mai cucerească, uită să te scoată în oraș, uită de serile romantice cel mai bine învață să comunici cu el, și nu mai fii geloasă pe trecutul lui asta e cea mai mare prostie, dacă tu ai fost virgină până la el este de respectat dar nu aștepta asta din partea unui bărbat care la bază e vânător?

| Anasta3isa explică (pentru Roxdox):

Da dar părerea mea este că nu îmi doresc prea mult nu vreau sa am o iubire perfecta că în filme ci vreau să am o relație normală sa mă simt iubita mai mult și pur și simplu sa fie ca înainte de-asta mam Îndrăgostit de el, mă așteptam ca într-o relație nu e totul roz dar se pare ca nori deasupra capului meu nu mai vor sa plece.
Și crede-mă ca am încercat să comunic cu el în toate modurile posibile sunt o persoana directă dacă am ceva în suflet vin și spun ce ma deranjează și mereu îl întreb și pe el dacă are vreun motiv anume de se comporta așa sau dacă i-am greșit cu ceva poate nu îmi dau seama și el mereu spune ca sunt perfecta ca problema e la el și ca o sa se schimbe dar nu se schimbă și nu știu ce sa mai fac.