| eo a întrebat:

AM NEVOIE DE AJUTOR! Am facut sex neprotejat in prima zi dupa ciclu si a ejaculat in mine. sunt insarcinata? daca da ce tratament ar trebui sa iau ca sa stopez sarcina? crying

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Foarte putin probabil! Periculos ar fi dupa o saptamana, nu dupa o zi dupa c. m.

| Zoombe3 a răspuns:

Of, copii copii. Nu avem de unde sa stim daca esti insarcinata sau nu; nici daca am fi ginecologi de profesie. E nevoie ca cineva (de preferinta ginecolog) sa se uite si sa vada : esti, sau nu esti. Daca nu a trecut mai mult de o zi, poti sa iei pastila de a doua zi, daca nu, ai nevoie de un chiuretaj, dar daca ai mai mult de 15 ani poti pastra sarcina. Sper ca nu esti mai mica surprise :-0

| kake a răspuns:

Nu esti fertila decat la 7-8 zile dupa ciclu. Cum spermatozoizii nu traiesc mai mult de 4 zile ar trebui sa fii ok. Sper pe viitor sa ai mai multa grijawinking

| afrodita17 a răspuns:

Tratament > in viitorul foarte apropiat faci repede un test de sarcina...preventiv...chiaar daca iese chiar daca nu...si iei de la farmacie postinor...prima pilula se ia nu mai tarziu de la 72 de ore de la momentul cu pricina, iar a doua pilula dupa 16 ore parca dupa ce ai luato pe prima...citesti si tu prospectul ca sa fii sigura...nu astepta mila si norocul lui Dzeu...succes!

| yoanna73 a răspuns:

NU ESTI.NICI O SARCINA NU SE STOPEAZA CU TRATAMENT.DOAR GINECOLOGUL O FACE. DIN PRIMA ZI DE CM NUMERI 10 SI ESTI PROTEJATA. IAR UN AV DUCE LA MAI MULTE PROBLEME. AI GRIJA.

| psiholoaga a răspuns:

E posibil sa fii. Ciclul nu e metoda contraceptiva. Daca nu au trecut 72 de ore de la contact, mergi la farmacie si ia postinor. Este contraceptia de urgenta, care reduce semnificativ sansele unei sarcini. Daca au trecut cele 72 de ore, asteapta pana se fac 14 zile de la contactul neprotejat, ia-ti 2 teste de sarcina, fa-le in zile diferite si vezi rezultatul. Daca esti insarcinata, nu poti lua nimic fara acordul medicului. Exista tratamente medicamentoase pentru stoparea sarcinii; din pacate, nu in Romania, din cate stiu eu. Aici poti doar sa mergi la un cabinet ginecologic dupa ce afli ca esti insarcinata, pentru confirmare si discutarea procedurilor de avort, daca asta este decizia ta.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Exista pastila de a doua zi... se gaseste la orice farmacie... mergi si cumpara sa ai acasa pregatit, daca ai facut-o la o zi dupa ciclu poate scapi insa nu e sigur... exista posibilitatea de a ramane, chiar daca e minima exista... daca intarzie ciclul fa un test de sarcina, de acum in colo incearca sa te protejezi... invata sa iti calculezi perioada de ovulatie... la un ciclul regulat de 28 zile perioada de ovulatie (perioada fertila) este cu 14 zile inainte de ciclu cu mici abateri... insa metoda de protectie cu prezervativul ar fi de preferat...

| borsec a răspuns:

Dar de ce ai facut sex neprotejat?

| romina a răspuns:

Ia un paracetamol si-ti trece fata...

| meioana a răspuns:

Pai poti sa incepi de maine cu cate un agolcamin si crede-ma ca vei scapa de sarcina daca esti insarcinata... faca nu norocu taubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am nevoie de ajutor! am facut sex nepritejat si vreau sa stiu daca sunt ansarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred dar fa totusi un test de sarcina. Pe viitor protejeaza-te si gandeste-te ca daca faci sex/dragoste trebuie sa-ti asumi si aceasta reponsabilitate- aparitia unei sarcini. Pt ce crezi ca exista sexul/dragostea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relaxeaza-te... si inainte sa te calaresti intereseaza-te cum ii bine si daca prostalau' care sta deasupra ta se poate abtine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita.Nu cred ca esti.