| bnutrino18 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.Am 17 ani si iubitul meu vrea sa facem sex.Eu vreau dar imi este frica.Nu stiu de ce, dar imi este frica. Ce as putea sa fac? Dau fundapuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Atat timp cat persista acest "nu stiu de ce,dar mi-e frica",nu o fa!
Inseamna ca nu esti pregatita.
Subconstientul tau incearca sa-ti spuna ceva,asculta-l.
Iti petreci ore in sir impreuna cu iubitul tau, iti traiesti dragostea la maxim, dar exista "ceva" care te opreste sa o faci.Doar subconstientul tau ti-ar putea defini acel "ceva".
Asa ca,mai asteapta,nu te grabeste nimic.
Esti singura stapana pe corpul tau,va veni o clipa in care,calma si fericita,vei decide singura ca a venit clipa,ca acesta e omul potrivit, ca din milioane de oameni doar cu el ai vrea sa imparti aceasta clipa.
E un moment important in viata fiecarei fete si, trebuie intampinat si tratat cu maturitate si sensibilitate.Va ramane intiparit in mintea ta o viata,drept pentru care, acorda-i importanta cuvenita.
Gandeste-te de zece, de douazeci de ori si actioneaza o singura data.Pentru ca exact asa e,o singura data! Nu poti spune apoi,vai,am gresit,s-o luam de la inceput.
Multe fete au gresit,s-au grabit si,in afara lacrimilor pe obraz, si-au umplut sufletul cu amintiri amare si sanatatea de sechele!
Numai tu poti hotari ce vei face cu tine si cu corpul tau, nimeni altcineva.Asteapta,pana toata fiinta ta va striga DA!
Atunci vei sti ca esti pregatita!
Sa ai grija de tine!

| bnutrino18 explică (pentru greece12):

Cand ma gandesc cum va fi, sunt pregatita.Singura problema e ca imi e frica sa nu doara.Am auzit de la mai multe fete ca doare.Asta e problema:-d

| greece12 a răspuns (pentru bnutrino18):

Asta inseamna ca NU esti pregatita,stii.
Va veni,insa o clipa,cand n-o sa-ti pese de durere, cand o vei dori asa de mult ca durerea va fi ultimul lucru care te va interesa. Abia atunci poti spune ca incepi sa fii pregatita!
Sa ai grija de tine, bine?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și până la majorat nu poți aștepta? De ce te grăbești?
Nu realizezi că nu ești încă pregătită să devii femeie?
Mai așteaptă că nu au intrat zilele în sac, pe el cât de bine îl cunoști, de cât timp, cum a funcționat relația voastră până acum, etc., vezi problema la rece că te poți arde.
Dragostea fizică vine pe parcurs, nu cerută sau sub constrângere.
Vorbim de sex când sunt banii la purtător și plătim înainte!
Ești încă mică.
Pa, pa.

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Nimic. Daca te iubeste te asteapta, pana in momentul in care vei fi pregatita psihic si fizic pentru acest pas. Pentru ca este un pas important in viata oricarei femei. Nu-i lasa pe ceilalti sa te influenteze! Mai intai trebuie sa va cunoasteti, sa stiti cum sunteti facuti, sa va iubiti. Insa, cel mai important lucru este increderea reciproca. Si nu incercati cu orice pret performanta.Trebuie sa vina de la sine totul. Bafta oricum :*:*:*

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Daca tie frica, inseamna ca inca nu esti pregatita pentru asta, insa vrei sa faceti pentru ca-l iubesti. spune-i ca inca nu e momentul si ca il iubesti enorm, dar trebuie sa mai astepte sau daca chiar vrei sa o faceti trebuie sa-i spui ca tie frica, e prima oara si ar trebui so faceti pe intuneric

| Nikoooooooo a răspuns:

Iubitha,trebuie sa faci acest lucru cand esti pregatita,nu cand vrea el,sh daca te iubeste cu adevarat te asteapta,daca nu inseamna ca vrea doar sa te foloseasca ca jucarie sexuala, fa-o cand simti tuh ca esti prefatita, pls funda!happy

| marinteodora a răspuns:

Nimic. Daca te iubeste te asteapta ,pana in momentul in care vei fi pregatita psihic si fizic pentru acest pas. Pentru ca este un pas important in viata oricarei femei. Nu-i lasa pe ceilalti sa te influenteze! Mai intai trebuie sa va cunoasteti, sa stiti cum sunteti facuti,sa va iubiti. Insa, cel mai important lucru este increderea reciproca. Si nu incercati cu orice pret performanta.Trebuie sa vina de la sine totul .Bafta oricum :*:*:*

| marinteodora a răspuns:

Nimic. Daca te iubeste te asteapta, pana in momentul in care vei fi pregatita psihic si fizic pentru acest pas. Pentru ca este un pas important in viata oricarei femei. Nu-i lasa pe ceilalti sa te influenteze! Mai intai trebuie sa va cunoasteti, sa stiti cum sunteti facuti, sa va iubiti. Insa, cel mai important lucru este increderea reciproca. Si nu incercati cu orice pret performanta.Trebuie sa vina de la sine totul.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru marinteodora):

Daca nu era copy si paste...

| lucjke a răspuns:

Cum spune si Teodora, nu te lasa influentata de ceilalti, deci nu asculta nimic din ce iti zice lumea [de exemplu noi ]. btw n-ai de ce sa iti fie frica daca stie cum sa se comporte si incearca sa aveti un preludiu destul de lung. >big grin