| lumylumy a întrebat:

Am nevoie de un sfat, sunt distrusa prietenul meu de patru ani de zile singurul m-a lasat, nu mai vrea sa fim impreuna, a zis sa nu il mai caut, nu mai vrea sa stie nimic de mine, nu il mai interesez, nu i_am dat nici_un motiv, pur si simplu asa vrea el, ma sters din lista de mess, nu mai pot plang intruna, ma doare sufletul nu ma asteptam, mai ales de sarbatorii, stie cat il iubesc, stia ca vreau sa raman cu el, stia ca nu l_am inselat nicidata, de 2 saptamana a kutat motive de cearta si aseara a pus punc, nu mai pot, nu mai manac, ma distrus! am nevoie de un sfat! am nevoie de voi! imi cer scuze daca nu am scris cum trebuie

Răspuns Câştigător
| devine a răspuns:

Cu toate ca este foarte greu, eu zic sa incerci sa te bucuri ca ai scapat de un porc caruia i-a luat 4 ani pana sa isi dea arama pe fata. zi merci ca ai vazut acum si nu la 40 de ani, sa te alse cu 2 copii si fara sanse prea mari de 'reabilitare'.

12 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, totusi, gandeste-te putin ca o persoana nu poate sa faca asta asa pur si simplu ca a visat intr-o noapte senina.Adica din moment ce a fost cu tine atata timp, ma gandesc ca ceva tot a simtit si poate inca simte, nu poate fi indiferent, adica poate are ceva motive care tu nu le sti, ca e prea ciudat modul cum s-a purtat, hai sa zicem ca nu mai simte nimic pentru tine, dar macar amici puteati sa ramaneti, putea sa te lase in lista lui de mess, e foarte ciudat ca s-a purtat asa si cred ca meriti o explicatie mai concreta din partea lui, si meriti un altfel de tratament, nu asa cum s-a purtat el, asa pur si simplu nu se poate, are el ceva, si tu nu esti in cunostinta de cauza, eu zic sa afli despre ce e vorba, ce poate fi cu el, incearca sa dai de el si sa il intrebi ce s-a intamplat ca omul se schimba dar nu asa peste noapte, adica ceva are el de a facut acest gest, eu zic sa il lasi putin sa mediteze atat el cat si tu, ignora-l fi cat de cat indiferenta chiar de e greu, macar o perioada, apoi daca vezi ca nu iti da niciun semn de viata, cauta-l tu si lamuriti cum sta treaba de fapt, daca se mai poate face ceva pentru relatia voastra sau nu, daca nu, atunci incearca sa privesti spre viitor, capul sus si mergi mai departe, atat timp cat tu sti ca nu ai gresit cu nimic nu ai de ce sa te simti aiurea, e greu si te inteleg dar lupta pentru fericirea ta.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Greu. Cine stie ce e in mintea lui. dar nu e corect ca nu a incercat macar sa-si / sa-ti explice gestul! Incearca sa te linistesti, papa niste cioco, sau banane, sau bea un lapte cald cu miere. tu zici ca nu l-ai inselat, dar el stie asta?! - i-ai spus, sau astepti ca el sa presupuna?! Nu este deloc exclus sa il fi agatat alta! si atunci, in noul "feeling", aflat sub influenta lui noua, face ceva de genu`. descris de tine. poate de aia cauta motiv de cearta!
Incearca sa te gandesti la altceva, asculta muzica, sau pur si simplu dormi! - mai uiti, cat de cat! Nu l-ai cicalit, sau tinut prea din scurt?!
Patru ani, pe de alta parte, e foarte mult! V-ati promis ceva initilal, ca sinceritate, sau fidelitate absoluta, ori urma o anumita pedeapsa?!, daca.
Iti urez liniste si pace sufleteasca!

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

In ziua de azi te poti astepta la orice.Viata asta are niste intorsaturi atat de drastice de parca ne trimite uneori la naiba.Si eu am avut o relatie de 6 ani.Ne-am despartit din vina lui, ca este un imatur. Mi-a spus sa plec si acum de 2 luni de cand nu mai suntem impreuna m-a cautat de 2 ori.Imi spune ca ma iubeste si ca ii este dor de mine. Mi-am pierdut increderea. Daca poti sa fii tare, nu-l mai ierta! Demonstreaza-i ca a pierdut un suflet care a stiut sa-l iubeasca.Stai linistita, te va cauta.Pana la urma va da socoteala.La naiba cu toti cei care se joaca aiurea cu sentimentele noastre.Hai nu mai plange, nu merita.Gandeste-te ca altii nu au unde sa-si traga capataiul.Prin ce trecem noi, nu se moare. Din iubire nu se moare.Pace!

| AnemonaP a răspuns:

Daca e incapatanat n-ai ce-i face poate are alta si tu-l plictise-ai mai bine sfatul meu nu mai plange ca vine Craciunul si demonstrazai ca-l iubesti sau las-o balta cu el!

| zorialbi a răspuns:

Si eu cred ca si-a gasit pe altcineva, altfel nu s-ar fi purtat asa. Stiu ca e foarte greu sa treci prin asa ceva dar trebuie sa mergi mai departe, nu ai de ales. Era o vorba: tot raul spre bine. Si chiar asa este, chiar daca pe moment nu ne dam seama, ci intelegem uneori peste ani de zile, dar tot ce ni se intampla este spre binele nostru. Asa ca acum descarca-te, plangi pentru ca ai nevoie... daca nu plangi acum o sa tii durerea in tine. Dar apoi gandeste-te ca sunt si alte lucruri importante pe lumea asta si nici el nu e ultimul baiat din lume. Incearca sa-ti gasesti o activitate placuta si folositoare, care sa-ti mai distraga atentia si sa-ti tina mintea ocupata. Tot vine Craciunul acum, trebuie sa incerci sa te inveselesti. Poti sa mergi de Craciun si la o slujba la biserica, sa vezi ce frumos este si o sa simti intr-adevar bucuria Nasterii Domnului. Si daca te rogi o sa te ajute Dumnezeu sa gasesti un baiat potrivit care sa tina la tine cu adevarat. Numai bine!

| lumylumy explică:

Stie ca nu l_am inselat, stie cat il iubesc

| coddy24 a răspuns:

Sfatul meu e sa iti revii exact asa am patit eu cu prietena mea acum cateva luni. eram de 5 ani impreuna, si deodata s-a terminat iti zic eu cine rade la urma rade mai bine, stii ce doare cel mai tare? INDIFERENTA
asa ar trebui sa-l tratezi, nu il mai suna nu-l mai cauta incearca sa te aduni si sa treci peste sa vezi ca va fi mai bine nu e doar un baiat pe lumea asta si.nu trai in trecut.
Uita`l sau incearca sa faci asta, iesi cu prietenii cauta noi hobby-uri fa ceva ca sa il uiti, stiu e extrem de greu dar se merita si in plus daca te-a lasat iti dai seama ce ai insemnat pentru el in toti anii aia. NIMIC
sfatul meu e sa iti revii si afiseaza`te cu altul in fata lui. si garantez eu ca se va ruga el sa va impacati ca gelozia e cel mai tare avantaj al tau big grin si e treaba ta daca te mai impaci cu el. sper sa te ajute sfaturile astea

| Majj a răspuns:

Imi pare rau de tine... el a pierdut cu siguranta. Nu merita sa plangi si sa suferi pentru un imbecil ca asta(care ar trebui batut cu ranga pana isi baga mintile in cap, dupa parerea mea)... dar asta e viata. Unii oameni pur si simplu nu se pun in pielea celui pe care l-au ranit. Trebuie sa treci mai departe, cu toate ca nu va fi usor. Gandeste-te ca nu merita sa te consumi pentru el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil si-a gasit alta prietena. O relatie nu se intrerupe brusc fara motiv. Si daca tu nu i-ai dat motivea... Gindeste-te cum a fost in ultima vreme, daca a fost din ce in ce mai distant, e cel mai posibil sa fie asta. Nu te consuma pentru cineva care nu merita. E pacat, o sa-i vina si lui rindul sa-l loveasca soarta si sa sufere. Mergi inainte si uita-l. Gaseste un baiat care sa te merite, care sa te iubeasca si sa te respecte. Vorba lui Devine, mai bine ca s-a intimplat sa-si arate adevarata fata acum si nu pe la patruzeci si ceva de ani, sa te trezesti singura si cu copii. Nu te consuma pentru un om care nu merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce credeai lumy? ai patru ani cu el? si cat credeai o vesnicie? sunt cazuri 1la un milion?\. ce Dumnezeu? totul tine de manipulare si de care cade la lat. iar o iubire adevarata este atat de rara. uite stiu la mine in cartier doi aurolaci.au un copil impreuna, sau doi nici nu sunt sigur dar cred ca doi.lumy,trag din punga.nu au nimic, stau pe strada. dar sunt impreuna.nu se bat nu se cearta, dar sunt impreuna.si copilasii aia, sunt fericiti cand ii vad.societatea? nici nu stie de ei. cei tine impreuna? m-am intrebat si mie jena sai intreb asa ceva.sa nu ma fac de ras.sa nu ne faca de ras. ce fiinta ciudata e omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic tot timpul ca sa uiti un baiat tb sal inlocuiesti cu altul. Pare stupid ce zic dar e adevarat. Ziti si tie ca daca tot continui sa te gandesti la el e ca si cum l-ai lasa sa chistige. Incearca sa fii mai puternica. Iesi intilneste altii baietii pentru ca sunt PESTE TOT!
Si o sa vezi cum o sa-ti dai seama ca ai pierdut timpul pe un timpit care si bate in piept de fericire ca a distrus inima la o fata. Pt baieti e ca un joc, deci fa si tu la fel! Distreazate si nu-i dea dreptate!

| lu2211 a răspuns:

E mai bine ca ti-a spus asta. Eu m-as linisti daca as fi ca tine. Mai rau ar fi fost daca te-ar fi tinut langa el fara sa iti dea importanta. Asa, ai libertatea de a alege, ai cai deschise catre altcineva care te merita. Bafta, scumpo! esti libera ca pasarea cerului. N-ai vrea sa facem schimb?