| patriciu4 a întrebat:

Am nevoie neaparata de ajutor,chiar nu stiu ce pot sa fac,sunt impreuna cu o fata de un an si jumatate,trec peste o perioada foarte grea,in care multe rude ale mele se schimba complet,devenind oameni de nimic in unele cazuri,pe langa parintii care ma preseaza foarte mult cu pilde exclusiv pesimiste in legatura cu viitorul meu ( cu toate ca nu e asa ),idea e ca ea nu ma intelege deloc,ea cand are vreo problema prefer sa o resolve singura,cand e nervoasa sau trista prefera sa fie singura,sta in oras pe timpul scolii(liceului,cum vreti sa ii spuneti)si se simte mai bine,il vede pe tatal ei odata pe saptamana,mama sa e plecata in Spania de aproape jumatate de an si cu toate astea,e multumita cu un simplu telefon si gata,nu ii e dor de ei,asta spune,nu poate intelege de ce as fi eu afectat de niste rude la care in cazul ei si ea spune ca ar tine,dar nu ca si mine.
Eu personal am fost crescut in dragoste,eu eman dragoste personal,mereu ajut pe oricine are nevoie de ajutor,indiferent de cine ar fi el (dusman,prieten,tigan,ungur,oricine),si simt nevoia de dragoste,de a da si a primi dragoste, lucru care l-am simtit in copilarie alaturi de rudele pe care acum pot spune ca "le-am pierdut", ma simt foarte singur si nu stiu ce pot face in privinta mea...nu stiu nici ce pot face in privinta ei,de o saptamana incoace parca nu o mai cunosc, nu primesc intelegerea pe care am dato in saptamana asta intro singura zi, chiar am nevoie de ajutor...

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Fata ta este obisnuita sa se descurce singura si este mai rece. Nu este de mirare tinand cont de situati ei familiala. De schimbat nu o poti schimba. Poti incerca sa discuti cu ea, sa ii explici ce nevoi ai tu si ce anume ti-ai dori de la ea. Nu m-as asteepta la minuni, dar macar stii ca ai facut tot ce depinde de tine. Daca nu iti place felul in care reactioneaza, probabil ca ar trebui sa renunti la aceasta relatie, prietena ta nu poate face mai mult decat a vazut in jurul ei.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa-ti faci o operatie estetica si sa-ti pui sani! Poate ajuta...

| SpeșălGirl a răspuns:

Sincer,daca reactioneaza asa atunci cand ai probleme mai bine o lasi balta.Indiferent de cat de 'inutila' i s-ar parea ei problema pe are o ai, daca pe tine te deranjeaza ar trebui sa iti fie alaturi si sa te sprijine, la fel cum ai facut tu pentru ea.In legatura cu rudele tale, nu pot sa te ajut pentru ca nu stiu ce s-a intamplat.Dar spune-i prietenei tale ce ti-am zis mai sus si explica-i ca acum ai nevoie de ea. Daca nu o sa se schimbe si nu o sa incerce sa te ajute, las-o balta.Nu e genul de persoana cu care sa fii si la bine si la rau.

| patriciu4 explică:

Chiar asta I-am spus,iar ea m-a sunat,a incercat sa vorbeasca cu mine ca sa ii explic dar destul de rece, eu vorbeam foarte moale dar ea ironic si normal, ca si cum nu ar fi nimic, dupa mi-a spus cu nu poate sa ma inteleaga si mi-a povestit despre mam si tata ei, eu am ramas putin socat cand am auzit si I-am spus ca in cazul asta o las singura la care ea "bine"...nu stiu exact ce inseamna asta dar nu pot sa inteleg, chiar nu parea asa inainte, imi cerea ajutorul, nu era asa sensibila, era altfel saptamana trecuta...