| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor va rog. Ieri am facut sex cu prietenul meu si s-a rupt prezervativul, a ejaculat in mine deci. Am luat azi Postinor, prima data in viata, tot cum trebuia. Dupa ce am luat, am facut baie...am descoperit ca mai era sperma inauntru de ieri. Iar eu deja am luat pastilele. Ce se va intampla acum? M-am spalat si atunci dar nu eram la fel de relaxata ca la baie probabil, nu stiu ce sa fac...va rog dati-mi un sfat. Pot ramane insarcinata? Isi mai face efectul sperma dupa o zi?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat ai luat postinorul cum trebuie, adica recomandat de ginecolog, riscul de sarcina e mic. Spermatozoizii traiesc 3 zile, asa ca da, sperma isi face efectul dupa o zi, dar fii sigura ca ginecologul stia acest lucru cand ti-a indicat postinorul.

| εїз a răspuns:

Pff. sincer da. poti ramane insarcinata. odata ce s-a rupt prezervativul in tine. si si-a dat drumul in vaginul tau. e clar ca esti gravida.

| cryss_1476 a răspuns:

Pai acea pastila ar trebui sa stopeze din evolutie o eventuala sarcina. Mai sunt si cazuri in care, desi femeia a luat pastila, nu si-a facut efectul si sarcina a evoluat normal. sper sa nu ti se intample si tie acelasi lucru. Spune-i prietenului tau ca pe viitor, chiar daca are prezervativ, inainte sa ejaculeze sa scoata penisul si sa ejaculeze in exterior, pentru ca vezi bine, se intampla astfel de accidente. Eu zic sa mai ai rabdare o saptamana si daca menstruatia intarzie sa apara, fa-ti un test de sarcina!

| danielacs a răspuns:

Postinor 2 sunt cele mai bune pastile de urgenta! Nu are rost sa stai speriata pentru ca in mai toate cazurile isi fac efectul! Si incearca si tu si prietenul tau sa fiti mai atenti ce prezervative folositi! Pentru ca se poate intampla sa se sparga sau sa fie doar putin intepat prezervativul...si atunci poate nu o sa va dati seama! Si o sa fie mai grav! Mult noroc

| ang3l a răspuns:

Sigur ca asi face efectul, spermatozoizii raman vii cel putin 24 de ore an vaginul femeii.deci.roga te doar sa nu fi fost an perioada de ovulatie, doar atunci poti ramane ansarcinata, altfel nu.