| andrei89_9038 a întrebat:

Am o foarte mare problema.sunt un baiat care e indragostit nebuneste de o fata.Pana aici nimic anormal.Ideea e ca i-am spus ca imi place grozav de ea si ca stiu ca si ei ii place de mine, pentru ca si ea mi-a spus asta si se vede cand vorbesc cu ea fata in fata ca ii place de mine.Problema e ca si unui prieten ii place de ea, insa ea spune ca nu ii place de el si doar de mine, insa sunt foarte buni prieteni. El i-a spus ca ii place de ea... ea i-a spus ca nu vrea sa strice prietenia cu el pentru ca sunt tine la el(presupun ca tine ca la un frate). Am vorbit mai mult cu ea prin mesaje si foarte putin face-to-face, si am intrebat-o in urma cu cateva zile daca i-as zice sa fim impreuna ce ar spune, si ea a zis" da". Insa ieri cand m-am intalnit cu ea ea spunea ca nu stie ce sa faca, ca tine la mine mult dar ca ii e frica sa nu ma faca sa sufar pentru ca se comporta altfel intr-o relatie si ca nu a mai avut prieten de foarte mult timp.In plus trebuie sa vorbeasca si cu prietenul asta al meu sa il faca sa inteleaga si a zis ca imi da un raspuns in urmatoarele zile.Desi am insistat am zis ca astept, insa nu stiu ce sa fac... daca o sun sa vad ce mai face mi-e ca o sa considere ca sunt prea sufocant iar daca nu o sun ma gandesc ca o sa creada ca nu imi pasa.Sunt foarte nedumerit si asteptarea asta ma mananca, pentru ca mi-e tare frica de faptul ca nu o sa vrea sa fie cu mine

14 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Daca trec 3-4 zile,poti s-o suni si sa-i spui ca astepti raspunsul ei. Daca s-a razgandit,nu ai ce face.Tu insa trebuie s-o asiguri ca niciodata nu ai sa-i reprosezi prietenia ei cu celalalt baiat. In cazul ca ea te iubeste cu adevarat, ar trebuie ca singura sa "dilueze", astfel incat sa nu te raneasca.

| zeitaana a răspuns:

Poate ca ar fi bine sa o suni. sau poate sa vorbesti pe mess.
Dar mai bine asteptawinking timpul le va rezolva pe toatewinking poate mai curand decat crezi.

| Mocşiiiii a răspuns:

Wow... mai rare astfel de situatii si astfel de baieti. Sa incepem cu inceputul, daca ea chiar te place il va face pe prietenul respectiv sa inteleaga sau macar sa accepte situatia. Nu cred ca ar fi o problema sa o sun sa vorbiti si nu, cand raspunde sa ii spui:" Care e raspunsul?" pentru ca ar fi ciudat si nu iti recomand asta. Daca ea a decis ceva iti va spune nu trebuie sa o stresezi tu cu intrebari, dar poti sa o cauti si sa vorbitii... Si nu trebuie sa iti fie frica de un eventual refuz pentru nu prea cred ca e cazul in situatia ta si daca se va intampla asta este, viata merge inainte! Succes! happy

| Onutza_8616 a răspuns:

Buna andrei! Eu zic ca ar trebui so suni.Nu va crede ca esti sufocant daca o sa o suni odatahee hee. Crede-ma, stiu cum ehee hee si pe mine ma placea un baiat, si m-a sunat si il placeam si eu, dar el era prieten cu un baiat care ma placea si ellaughing.in fine. si daca o suni o sa vada ca iti pasa de ea:X Asta cred euthinking asa ca suno si cand esti cu ea(singuri sau poate cu o prietena.depinde de ocazie)ar trebui sa incerci sa o saruti sa o inviti la o ciocolata calda, sa mai vorbiti si voi si explica-i ca daca nu il place pe acel baiat nu trebuie sa se simta vinovata daca place pe altcinevawinkingbig hug (crede-ma, stiu cum ehee hee)Si incearca sa o tii mai des de mana, dar inainte sa o intrebi daca vrea sa fie cu tine, si daca vrea dar nu stiu. ii e frica sa nul raneasca pe celalat, ar trebui sa-i zici sa lase problema asta ca o rezolvi uh.sau nu stiubig grin dar cred ca ar trebui sa faci asta destul de repede, altfel o so pirzibig grin imi pare rau ca iti zic asta dar am patit-o si eu si ma saruta etc dar nu ma intr daca vreau sa fiu cu el si a inceput sa-mi placa de altcinevathinking Cam atat am avut de spushee hee

| Eileithy a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa-i dai totusi un semn, cum ai presupus si tu, in asteptarea asta a ta poate vedea o oarecare umbra de indiferenta. Nu o suna pentru a o intreba daca a luat o decizie, opteaza pentru un sms( in ac fel ii dai timp sa proceseze bine informatia si sa aprecieze gestul tau), in care sa-i spui ca nu trebuie sa ia o decizie imediata daca este derutata, dorinta ta fiind aceea de a fi convinsa ca si ea vrea cu adevarat sa faca acest pas. Propune-i sa incepeti printr-o relatie de amicitie, lasand lucrurile sa decurga de la sine. Ea nu se va mai simti presata si iti va acorda sansa de a va cunoste...si daca intr-adevar te place, raspunsul ei nu va intarzia foarte mult sa apara. Stii cum e, cu pasi marunti, dar siguri. Bafta!

| ary a răspuns:

Ai rabdare, probabil nici ea nu stie ce vrea.

| AndreeaTicovschici a răspuns:

Ar trebui sa`o privesti in ochi si s`o intrebi:,, Ai vrea sa fii cu mine"sau,, Hey uite eu stiu ca ma placi sau eu asta banuiesc si as vrea sa fii cu mine! Vrei?"cam asa si sa stii ca stiu ce zic ca`s fata!

| AndreeaTicovschici a răspuns:

Sper sa te ajute!winkingwinking:*

| Madyyyy a răspuns:

E ca-n bancu` ala: Daca fug zice ca-s needucat, daca stau zice ca-s prea disperat, mai bine ma impiedic... laughing Eu zic sa lamuriti totul cand aveti ocazia... Face-to-face si sa luati o decizie.Ii spui ca o lungeste cam mult si ca te-ai saturat sa stai "in suspans" sa zic asa. Oricum, daca o mai lalaie asa mult inseamna ca nu vrea sa fie cu tine.Du-te si tu la alta fata macar stii ca esti cu cineva laughing. Daca esti chiar atat de disperat dupa ea zic sa dai cartile pe fata. Hai, bafta!

| george_2125 a răspuns:

Te duci la magazin si cumperi o cartela SIM si o suni ii spui ai prieten imi place de tine am nr tau de la candva etc etc.

| maddy_8325 a răspuns:

Pfuuuuai, hai ca-ti spun eu ca sunt fata!
Bine nu toate persoanele gandim la fel insa din cele spuse cred ca ea nu este o persoana care sa fie sufocata. Deci te sfatuiesc sa nu o cauti pentru o perioada si TE ROG EU sa nu cedezi. In primul rand, noi, fetele suntem greu de inteles deodarece cand un baiat ne cauta si este dragut cu noi stim ca il putem avea oricand si de asta nu ne stresam prea mult, in schimb, cand un baiat pentru o mica perioada nu ne baga in seama ne dam seama ca exista riscul sa-l pierdem si fugiiiiiim repede la el. Stiu ca poate nu este asa si in cazul ei, insa te rog sa incerci. Daca totusi intr-o saptamana nu te cauta sun-o si intreab-o ce a hotarit. Eu iti doresc mult succes si te rugam sa ne anunti( suntem curiosi, in special eu ) si sa ne spui cum a mers.
Bafta! >big grin

| sopy93 a răspuns:

Ar trebui sa te intreb o chestie daca vrei sa iti aspund la intrebare.Te-ar deranja relatia ei de prietenie cu acel baiat? Daca nu ar trebui sa ii spui ca poti accepta acest lucru daca nu stii ai putea sa ii spui sa incercati si voi de proba o saptamana doua daca te-ar deranja nu ar trebui sa mai incerci parerea mea.Salut

| alexandra596 a răspuns:

Parerea mea ii sa-i spui clar ca astepti un raspuns de la ea.nu stiu dai un mesja sau suno si spune-i ca ti la ea dar vrei un raspuns in urmatoarele zile, spune-i ca nu vrei so stesezi dar ai dori sa stii decizia ei. fi mai sigur pe tine caci ca baiat ii un lucru important mai ales intr-o relate

| andrei89_9038 explică:

Nu am nici cea mai mica problema cu prietenia lor.am vorbit foarte putin si nimic despre treaba asta. oricum am schimbat 2 vorbe pe mess si s-a terminat printr-un : "eu ma bag sa dorm". Deci nu mai sun, nu mesaje nu nimic.acum astept si gata.prea m-am saturat sincer sa fiu