| useranonim333 a întrebat:

Am o intrebare. cum se ramane gravida "prin accident" asa cum se intampla la unele fete minore? adica in afara de a o face neprotejat, se mai poate ramane gravida si din alte situatii? cum ar fi doar frecarea organelor genitale la exterior? sau sa ramana sperma pe deget iar apoi sa l bage in tine sau cv? vreau sa fiu constienta de toate situatiile in care se poate ramane gravida ca sa nu ma risc cu nimic. De cate ori are loc penetrare folosesc intotdeauna prezervativul, insa vreau sa stiu daca si frecarile astea, mangaierile, sau alte chestii pot duce la sarcina. Este ultimul lucru pe care mi l doresc

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Accidente pot fi multe
ce povestesti tu acolo sunt "accidente" cu mici sanse insa nu inexistete.

| Violleta2022 a răspuns:

VIOL se numeste.

| Madaxo97 a răspuns:

Se poate rămâne daca se rupe prezervativul, dacă prezervativul e prea mare și iese spermă pe langa el, și de la frecarile neprotejate uneori, de exemplu dacă a ejaculat mai înainte să se frece de tine si atinge lichidul preejaculator de intrarea în vagin, sau bagă capul puțin de tot chiar si 1 cm, e de ajuns o picătură să se scurgă acolo și poți rămâne gravidă dacă ești in perioada fertilă. Nu recomand aceste jocuri stupide cu frecarea organelor că nu se știe niciodată. Dacă are sperma proaspătă pe deget(sub 5-10 minute de la ejaculare) și il bagă în tine, se poate să rămâi, dacă se sterge cu ceva pe mână sau se spală pe mâini și apoi il baga nu sunt șanse, sau dacă sperma s-a uscat pe deget, nu există șanse de sarcină.

| Miruna333 a răspuns:

Accident este atunci cand metoda contraceptiva esueaza, de exemplu ruperea prezervativului, uiti sa iei anticonceptionalele in mod regulat, intarzii la injectia contraceptiva sau sterilet, metoda retragerii(f riscant si majoritatea raman intr-un moment sau altul) etc.
Pare usor sa ramai insarcinata dar nici chiar asa, nu ramai de la frecari si mangaiat, ai nevoie de sex.
Daca ai prieten, poti lasa prezervativul la o parte pentru ca este pentru sex ocazional. In cazul unei relatii stabile, poti trece la alta metoda contraceptiva, mult mai sigura.
Informeaza-te si de BST, la sarcina macar poti face avort, dar la BST, la cele grave, ramai pe viata cu eticheta asta

| SpadasinulNegru a răspuns:

Da,poate aluneci intr-o scula in timp ce mergi pe drum.