| frum a întrebat:

Am o intrebare,pentru cei care chiar au habar cat de cat,va rog. In urma unui contact sexual s-a spart prezervativul. Continuarea v-o imaginati. Intrebarea este daca am vreo sansa sa raman insarcinata, merita sa iau pastila de a doua zi sau nu are rost sa imi dereglez organismul cu asa ceva? ultima menstruatie mi-a venit pe 28 iulie, astazi este 19 august deci sunt in a 23-a zi. oare sunt fertila sau nu, calculele mele spun ca nu.dar voi ce ziceti? multumesc. si pana la urma nu ar fi foarte grav ca am 23 de ani...dar totusi, nu e ceea ce imi doresc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai un ciclu menstrual catusi de cat regulat (cu diferente mici de 2-3 zile diferenta) atunci in ultimele 5-7 zile ale ciclului menstrual regulat probabilitatea de a se instala o sarcina teoretic este de sub 5%. In nici un caz intro astfel de situatie nu se administreaza pastila contraceptiva deoarece efectiv nu are asupra ce sa actioneze hormonii din ea.Cei care te sfatuiesc sa folosesti pastila habar nu au de modul in care functioneaza si asupra ce actioneaza hormonii din ea. Asa cum am spus posibilitatea de sarcina teoretic este aproape inexistenta aceasta nedepasind 5% in procente. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Calculeaza aici perioada fertila : http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php

Daca esti ok, fa-ti un test de sarcina dupa doua saptamani sau mai poti incerca pastila de a doua zi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vai vai, a avut 7 vieti in slipu i de aramă, in pla de arama, a facut praf prezervativul, a iesit ca după laxative, cu puteri nominalelaughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca s-a rupt inainte sa ejaculeze (si era primul 'numar'), sansele sunt destul de mici. Multi nu folosesc deloc prezervativ, si au noroc.
Afla daca erai in perioada fertila, si daca nu erai, eu zic ca te poti linisti.
Daca ejaculase inainte, sau erai in perioada fertila, mai bine iei pilula, daca tot esti atenta la capitolul asta, ar fi pacat sa ai acel 30% posibil ghinion, ca sa zic asa.

| Eduard196 a răspuns:

O sa avem un nepotel! laughing))

| madalinfindrihan a răspuns:

Prima data ar fi bine sa te duci sa te consulti si sunt sanse de 90% sa fi ramas.

| SomePrettehGurl a răspuns:

Ia aplicatia My calendar period tracker te ajuta mult la chestiile astea :3

| Beautifulbutcold a răspuns:

Daca ai observat imediat ca s-a spart si el si-a scos penisul din vaginul tau sunt sanse destul de mici sa fi ramas, mai ales ca erai si in perioada nefertila. Dar nu ai de unde sa fii sigura, deci ai putea lua pastila de a doua zi daca spui ca nu e ceea ce iti doresti.